През новата седмица концентрацията на дървесни полени ще продължи да се увеличава. Специализираната прогноза за алергизиращите растения на Мариела Христова е съвместен проект на bTV и Националния център по заразни и паразитни болести. Консултант алерголог е д-р Тихомир Мустаков.
Леските и елшите вече започнаха да цъфтят и това вече се усеща от чувствителните към брезов прашец хора, по информация на Мариела Христова.
Започнаха да цъфтят и по-ранните ясени и някои видове от сем. Кипарисови.
Съвсем скоро ще цъфнат и брястовете и трепетликите.
През новата седмица се очаква концентрацията на полени от дърветата да продължи да се увеличава, особено в извънпланинските райони, където ще бъде най-топло.
Алергичните към полени хора ще се чувстват добре при разходка в планината, особено във високата част.
Поленовата консултация е изготвена специално за bTV.
Според алерголога д-р Тихомир Мустаков:
В момента много хора изпитват симптоми на хрема, дразнене в носа, очите, гърлото, които се сливат с вълната от вирусни респираторни инфекции в края на зимата. Затова и често те се отдават на "настинка". Ако, обаче "настинката" е всъщност проява на алергия към започващия цъфтеж, симптомите се задържат значително по-дълго от обичайната една седмица, температурата не е повишена, гърлото не е възпалено. Ако има и повтаряемост в годините през същото време, диагнозата - поленова алергия е почти сигурна, по-скоро остава да се уточни към какво е алергията и дали е подходящо да се проведе имунотерапия, която се започва в края на годината.
Пациентите, които знаят, че имат алергия към полените могат вече да започнат профилактиката с обичайните медикаменти - антихистаминови препарати, локални противоалергични спрейове и капки.