110-годишната „Двойна къща“ в центъра на София,  доскоро паметник на културата, беше съборена.

За казуса с имота, собственост на Кирил Киров, по-известен като Киро Японеца, ви разказахме в сряда.

Тази вечер граждани направиха планираната жива верига, но работниците с багери ги изпревариха.

Снимка: btvnovinite.bg

Въпреки репортажите ни за подготвяното събаряне, институциите не предприеха никакви стъпки и рано тази сутрин багер започна да разрушава сградата.

Това се случва в първия от трите почивни дни и изпреварва подготвената за тази вечер жива верига за защита на къщата.

Разрушаването на Двойната къща започна рано сутринта. За секунди багер повали част от нея.

Снимка: bTV

Около 12 ч. багерът престана да работи и събарянето беше спряно заради полицейска проверка непосредствено до къщата.

Собственикът на имота Кирил Киров – по-известен като Киро Японеца, не се появи, но вместо него обекта наглеждаше мъж с качулка, упорито криещ лицето си.

Проверката приключи с мнението, че събарянето може да продължи.

Снимка: btvnovinite.bg

Според становището на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности сградата стои "чуждо и нехармонично" в средата около нея. Затова в края на октомври 2016 г. предлага на министъра на културата да издаде заповед за прекратяване на режима й и той го прави.

Бившият министър на културата Вежди Рашидов коментира пред bTV, че бил длъжен да подпише.

„Този орган е експертен орган. Аз, освен да утвърдя доклада или докладната на този орган, нищо друго не мога да направя. Познавам японци, но когато съм бил в Япония и те не се казват "Киро"”, коментира Вежди Рашидов.

Снимка: btvnovinite.bg

След съобщението за събарянето днес Рашидов изпрати писмо, в което обяви, че „не е разрешавал бутане на никаква сграда“.

„Не съм разрешавал събаряне на никаква къща на булевард „Васил Левски“ в София. Не познавам нейния собственик. Националният институт за недвижимо културно наследство е направил проверка и след това е поискал от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности отмяна на статута на въпросната сграда със съответните аргументи. В експертния съвет влизат квалифицирани специалисти от различни институции. Техните заключения се оформят в протокол, който министърът на културата е длъжен да подпише. Министерството на културата не издава разрешения за събарянето на каквито и да е сгради. Заявявам отново, не съм вземал решение за отмяна на статут и за събаряне на сградата“, се казва в писмото.

От Столичната община казаха, че нямат свои пропуски по казуса, но имало проблем в Института за недвижимо културно наследство, който се занимава с паметниците на културата.

„Няма достатъчно квалифицирани кадри, според изискванията, за да се занимават с тази материя. Всичко е направено в едно толкова събрано общество, че се получава почти каста”, заяви арх. Влади Калинов, директор на Дирекция "Контрол по строителството" към Столична община.

Собственик на имота от няколко години е Кирил Киров – Киро Японеца. Досега той не е можел да предприеме никакви действия заради статута на паметник на културата.

Все още Киро Японеца не е представил инвестиционен план в общината за това, което ще строи след разчистването на Двойната къща.

Преди дни той каза, че планът му е да изгради подземен паркинг на мястото на сградата. Днес не беше открит за коментар.