Българските граждани гласуват днес на референдум с въпрос “Да се развива ли ядрената енергетика на Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала”. Гласуването започна в 6 ч. сутринта и продължава до 19 ч.
6 949 120 е общият брой гласоподаватели, включени в избирателните списъци. Единствено знак “хикс”, написан със син химикал, е допустим при изразяването на волята на гласоподавателя.
Днес врати отвориха над 11 600 избирателни секции за гласуването в първия след демократичните промени национален референдум. Инициативата за допитването е на БСП, която събра над 770 хил. подписа, а впоследствие 76 депутати от ГЕРБ промениха въпроса на референдума и от него отпадна конкретизирането на площадката в Белене.
На настоящия референдум активността до 12 часа беше 7,6%, обявиха от ЦИК. Най-активно гласуват хората от Плевен, а най-малко граждани са дали своя вот в Пловдив. Активността на Парламентарните избори през 2009 г. към 12 ч е била 26,8%.
Към 17 часа в страната бюлетина бяха пуснали 17,4% от гласоподавателите. По това време през 2009 г. около 45 на сто от имащите право на глас са го упражнили на парламентарните избори.
Усложнения
В района на Хасково и Кърджали зимната обстановка днес е най-усложнена. Според Районната избирателна комисия в Кърджали изборният ден не беше започнал в 8 ч., но час по-късно обстановката се нормализира.
Много от членовете на секционните избирателни комисии не успяха да стигнат до секциите, а някъде се наложи дори те да бъдат извозени с техника на държавните служби.
Най-критично е било положението в общините Ардино и Кирково, където на места снегът достига до половин метър, а пътищата са заледени. В почти всички 7 общини в района много от членовете на секциите въобще не са се явили. За да се спаси необходимият кворум, 30 от членовете са били заменени.
Снегът забави с между 2 и 3 часа старта на изборния ден и в по-труднодостъпните села в Бургаско.
Въпреки че гласуването трябва да приключи в 19 ч., ако в този час пред някоя избирателна секция има опашка, изборният ден може да продължи, но не по-късно от 20 ч.
Първи сигнал за нарушение постъпи от кв. Столипиново в Пловдив. Там бус с високоговорител е прокламирал нещо на чужд език. Случаят се проверява от полицията.
За да бъде валидно допитването, в него трябва да гласуват толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори. През 2009 г. гласа си подадоха 4 345 450 души. Ако са участвали над 20% от общия брой на избирателите, а именно- 1 389 824 души, преобладаващият отговор се оформя като проекторешение на парламента и се разглежда от депутатите.
Как и къде да гласуваме?
На уебсайта на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) - grao.bg/elections/, на телефон 0800 1 4726 или с SMS на номер 18429 гласоподавателите могат да направят справка по ЕГН за номера и адреса на избирателната си секция.
По данни на Външно министерство заявилите желание да гласуват в чужбина са 1773 души. Въз основа на техните заявления са разкрити 44 изборни секции в 35 държави.
Към 8 ч. българско време националният референдум е започнал в 37 секции зад граница от общо 44. Няма информация за нарушения и инциденти. Референдумът беше открит първо в Сеул, Южна Корея, където гласуването започна в 23 ч. вчера. Вотът там приключи с 27 души, възползвали се от правото си на глас. Активността в Москва е най-висока в чужбина, като там към 15 ч. местно време са гласували 95 граждани.
В 11 ч. българско време отвори секцията в Буенос Айрес, в 13 ч. тези във Вашингтон, Отава и Торонто, в 14 ч. – Чикаго, а в 16 ч. тази в Лос Анжелис.
На сайта glasuvam.org/kade може да се провери коя е най-близката секция до мястото, в което живеят българите зад граница, тъй като на национален референдум се гласува само в посолствата и консулствата на страната. Ако в деня на референдума, български граждани се намират в чужбина, могат да гласуват с лична карта или паспорт, стига да има разкрита секция. Тогава те се дописват в списъка от секционната избирателна комисия и подписват декларация, че няма да гласуват и не са гласували на друго място.
Учениците и студентите редовно обучение, ще могат да гласуват в избирателна секция по избор в града, където учат. Те трябва да представят пред секционната избирателна комисия документ за самоличност, надлежно заверена за съответната учебна година ученическа книжка или за съответния семестър студентска книжка и декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място.
Звената "Български документи за самоличност" към МВР в страната ще работят на пълен работен ден на 27 януари - от 8.30 до 17.30 часа.
От 6 до 20 ч днес в София е забранена продажбата на алкохол, с изключение на бира.
За референдума ЦИК е регистрирала 4 социологически агенции, които да извършват екзитпол в деня на гласуването. Това са Афис ООД, Болкан Бритиш Соушъл Сървис АД, Сова 5 АД и Алфа Рисърч ООД.
Наблюдатели
Референдумът ще бъде наблюдаван от неправителствените организации - Фондация "Галъп Интърнешънъл", Гражданска инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ), Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива, сдружение "Корективи", сдружението "Институт за развитие на публичната среда", "Екологично сдружение за земята, Национална асоциация студентите и младежите, сдружение "Европолитико", Европейско общество за защита на човешките права - България. Изборният процес ще бъде наблюдаван и от международната неправителствена организация "Демокраси Интърнешънъл".
За да сте информирани в деня на вота, бъдете с извънредните емисии на bTV през целия ден, както и със специалното студио "Гласът на народа" oт 18 ч.