Заплатите на чиновниците са между 460 и 4000 лева. Това показва данните на правителството за 2017 г.
Според анализа разходите за заплати не се управляват правилно. Често новоназначените служители са с ниски доходи, просто защото скоро са постъпили на работа.
На най-високото стъпало, заплатата на главния секретар може да е от 1200 лева до 4000 – зависи къде си главен секретар.
Най-ниско платените са на длъжност "изпълнител" но и там разликата е сериозна – от 460 до почти 1200 лева.
Парадоксалното е, че при щат от под 140 000 чиновници, при това заедно с незаетите бройки, служебните мобилни телефони са почти 200 000 – по телефон и половина на човек.
Според вицепремиера Томислав Дончев това странно разминаване се обяснява или с факта, че със служебни GSM имат и наетите на временни договори или с грешка в данните.През миналата година сметките за мобилните телефони на администрацията надхвърлят 11 милиона лева.
Почти пет пъти се увеличава броят на жалбите заради проблеми с администрацията, подадени през 2017 година спрямо предходната. От почти 30 на 130 хиляди.
Мая Иванова работи в Информационния център на община Варна. Преди 16 години предлагали 14 административни услуги – сега над 160. Никога не е обмисляла да напусне. Казва, че гражданинът иска веднага да му стане услугата.Държавата е наясно, че за да има добра администрация тя трябва да получава и съответното възнаграждение.
„И тъй като държавата няма възможност да отделя повече, вариантът е успоредно с модернизацията да се редуцира съставът, което би оставило достатъчен паричен ресурс за тези експерти, които останат да работят в системата”, заяви вицепремиерът Томислав Дончев.
Но на места съкращенията са невъзможни. Като в кметството на село Изгрев. Там на щат е само кметът Йордан Китанов. Още няколко дни ще работи техническият му сътрудник, тъй като е назначен по програма, чийто срок изтича.
„В момента сме само двамата. Аз кося с косачката, той зад мен събира сеното, мете, събира боклуците в контейнера. Постоянно ми пишат на страницата на фейсбука –Кмете, окоси си тротоара, окоси си тротоар”, каза Йордан Китанов, кмет на село Изгрев.
Отново по проект там си купили принтер, а за всяка финансова нужда кметът на селото се моли на общинския.
Веднъж измолил измиване на площада и местните се разсърдили, че улиците им останали неизмити.