Депутатите замразиха пенсионната възраст за работещите при тежки условия на труд. Народните представители приеха окончателно промените в Кодекса за социално осигуряване с подкрепата на 85 души в пленарна зала.
Решението идва ден след като синдикати към КНСБ заплашиха със стачки и митинги, ако се увеличи възрастта им за пенсиониране.
Миньори, металурзи, енергетици и други работещи при тежки условия на труд ще се пенсионират и през 2014 г. при същите условия. След тежки дебати парламентът замрази възрастта и стажа за пенсиониране при първа и втора категория труд, както направи преди това с най-масовата трета категория.
„Не е редно за масовата да е замръзне, а за останалите категории труд да не е, това е изключително некоректен подход”, коментира социалният министър Хасан Адемов.
По първоначални изчисления промяната ще позволи на около 3300 българи да се пенсионират догодина, а нужните за това пари ще са близо 9 млн. лв., които не са предвидени в бюджета на НОИ.
„Аз разбирам, че искате да кажете, че под натиск го правим това нещо, но трябва да го зададете на депутатите този въпрос защо се случи така. Все пак бюджета на НОИ е над 11 млрд. лв., така че едни 9 млн. лв. няма да го съборят”, продължи министър Адемов.
Без изискване за възраст при военните
От догодина се премахва възрастта за пенсиониране на военнослужещите, и за да излязат в пенсия ще трябва да имат 27 години трудов стаж. Въведеното от правителството на ГЕРБ условие предвиждаше пенсиониране в сектора на 52 години за войниците, сержантите, офицерските кандидати и офицери с младши звания, а за офицерите със старши и висши звания - 54 години; за летците и водолазите съответно - 42 и 44 години.
Предложението за отмяната на този критерий беше прието с гласовете на 105 на депутати, 17 гласуваха „против”, а 27 се въздържаха. Така военнослужещите ще имат право на пенсия при освобождаване от служба, независимо от възрастта им при 27 години общ осигурителен стаж, от които две трети в системата.
Ангел Найденов заяви, че с отмяната на допълнителното условие за възраст се премахва една неравнопоставеност. Той посочи, че това е норма, която създава напрежение и несигурност във военнослужещите и е дискриминационна спрямо тях.
Изключение за учителите
До 31 декември 2020 г. учителите ще придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и за възраст три години по-рано от пенсионната възраст и при учителски осигурителен стаж от 25 години и 8 месеца за жените и 30 години и 8 месеца за мъжете. Това решиха народните представители при окончателното приемане на второ четене на промени в Кодекса за социалното осигуряване.