Лидерът на „Атака” Волен Сидеров ще бъде съден за хулиганство заради скандалното си поведение в самолета на Летище Варна. Такова категорично убеждение изрази зам.-главният прокурор Борислав Сарафов в предаването „120 минути” по bTV.

„Разпитана е френската дипломатка, предстои да бъдат разпитани колегите на г-н Сидеров, които също са били в самолета”, обясни обвинителят.

Случаят „Бисеров”

Борислав Сарафов беше категоричен, че бившият зам.-председател на ДПС Христо Бисеров, който напусна всички свои държавни и политически постове ден преди да получи обвинение за пари, не е бил предупреден от прокуратурата за бъдещите действия на държавното обвинение срещу него. „В деня, в който получихме информацията, образувахме проверката срещу него”, посочи Сарафов.

По думите му, по случая с Волен Сидеров може да се очаква много по-бърза развръзка, отколкото с Христо Бисеров заради естеството на обвиненията – за хулиганство и значително по-сложната фактология при пране на пари.

„По делото срещу Бисеров сме направили запитвания до Швейцария и Македония (където бившият политик има сметки на свое има – бел. ред.), не можем да притискаме със срокове суверенни държави – изготвянето на такава проверка изисква техническо време”, обясни зам.-главният прокурор.

„Към Швейцария са отправени доста въпроси по случая „Бисеров”. Въпросът е не само какви сметки е имало, а и кога са открити и с какви пари са захранвани”, подчерта Борислав Сарафов.

Свещената крава

Обвинителят коментира и друг знаков клиент на прокуратурата – зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, който вижда в действията срещу себе си опити за атака срещу опозиционен лидер.

„„Цветан Цветанов не е свещена крава за българското правосъдие – оплакванията му са само политическо говорене”, твърди Сарафов. „Цветанов за мен не е особено важен, той не е изключителен с нищо. Ако е подслушан и е в рамките на закона, не виждам нищо лошо”, допълни той.

„Мисля, че вече има два внесени обвинителни акта срещу Цветан Цветанов. Едва ли има обвиняем, дори наркодилър от „Надежда” или „Обеля”, който да не твърди, че е невинен”, каза още зам.-главният прокурор.

Целият политически сектор – в прокуратурата

„Пълният политически спектър е представен в прокуратурата”, увери Борислав Сарафов и уточни, че държавното обвинение може да се занимава с политици само ако те са със свален имунитет. Списъкът от Волен Сидеров, Христо Бисеров и Цветан Цветанов той допълни с „двама политици от ДПС, самият Сергей Станишев и още двама от социалистическата партия”.

„Аз мисля, че няма политик над закона и това е факт, с действията си убеждаваме обществото, че прокуратурата е безпристрастна”, заяви още Сарафов.

„Надяваме се да сме преодолели точката, от която има връщане назад и демократичните процеси да са необратими”, каза още той и изтъкна, че прокуратурата е била единствената институция, която не е получила критики в последния доклад на Европейската комисия.

Костинброд – в съда

След като преди малко повече от две седмици съдът върна обвинителния акт срещу единствения обвиняем по случая с бюлетините в Костинброд – секретарят на Министерския съвет Росен Желязков, заради процесуални нарушения, Борислав Сарафов омаловажи този факт и изтъкна, че развръзката по случая още се чака.

„Според съда в обвинителния акт има несъвършенства, които ние смятаме, че не съществуват. Не бих коментирал съдебни актове. Надявам се Апелативният съд да погледне с нашия поглед на обвинителния акт”, коментира Сарафов и изрази увереност, че делото вече е в съдебна фаза и със сигурност ще влезе в съда.

Блиц контрол

Борислав Сарафов направи кратки коментари по няколко случая със знакови престъпници, като съобщи, че в събота в затвора е приведен ромския бос Христо Върбанов – Папата, като 6-годишната му присъда е влязла в изпълнение.

Сарафов предположи, че скандално известните дупнишки бизнесмени Братя Галеви, които избягаха от българското правосъдие, след като бяха осъдени ефективно, са „на топло”. „Има слухове, че са на някой тропически остров, може би в Обединените арабски емирства”, обясни той.

Борислав Сарафов посочи случая с двойния убиец от „Соло” Илиян Тодоров като пример за „пробойни в системата”. „Уж всеки е свършил работата си в системата, а накрая няма осъден”, обясни зам.-главният прокурор и посочи, че прокуратурата би станала по-ефективна, ако бъдат свалени повече бюрократични бариери.

„Таки е в Дубай и не мисля, че разкривам тайна с това. Тамошните власти отказаха екстрадиция. Ние го искаме тук, за да бъде съден, но всяка държава е суверенна и това подлежи на тяхна преценка”, обясни той.

„Мишо Бирата е интересен казус. Делото все още се води и не бих правил коментар, за да не повлияя на вътрешното убеждение на прокурорите, които работят по него. То трябва да лежи на факти и документи по делото”, каза накрая зам.-главният прокурор.