Откритите близо 200 кг кокаин в тайник на контейнер за банани в Бургас, за които bTV вчера първа съобщи, са на стойност близо 7 млн. долара на свободния пазар, съобщиха от прокуратурата.

Това е най-голямото количество дрога, залавяно до момента в морския град. Става въпрос за 150 пакета прахообразно вещество, реагирало на кокаин, или почти 170 килограма.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Агенция "Митници"

Наркотикът е открит при митническа проверка на едно от частните пристанища в Бургас. Към момента няма задържани.

Знае се коя е фирмата, получател на плодовете. Предстои да се изясни и дали този случай има връзка с друг преди 4 години. Тогава част от подобна пратка от Еквадор беше засечена в склад за цитруси.

„Контейнерът е част от товар, който е пристигнал от пристанище в Еквадор с контейнеровоз, пътувал е по маршрута Еквадор – Панама – Малта – пристанищен комплекс Бургас. Служителите от Отдела за борба с наркотрафика са селектирали няколко контейнера за проверка, които са съдържали банани, след проучване на три от контейнерите са забелязани подозрителни зони“, обяви Стефан Бакалов, началник отдел „Борба с наркотрафика“ към Агенция “Митници”.

Снимка: Агенция "Митници"

Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев уточни, че предстои да се изясни дали кокаинът е бил предназначен за друга държава, или за вътрешния пазар.

По информация на bTV получателят на плодовете е същата фирма, в чийто склад в Бургас преди 4 години полицаи откриха близо 80 килограма кокаин, скрит в кашони, отново с банани. Дрогата откриха работници, докато разпределяха плодовете за хипермаркет. 

„Най-големият вносител на цитрусови плодове в България. На този етап не е установена съпричастност на служители от фирмата или на някой от управляващите я към процесната престъпна деятелност“, уточни прокурорът.

По закон наказанието е до 15 години затвор и глоба до 200 000 лева.   

Вижте и коментара на Стефан Бакалов, началник отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“: