Специализираните трудовоекспертни лекарски комисии (ТЕЛК) ще бъдат закрити и всички болни ще бъдат освидетелствани от общите лекарски комисии. Промяната се обсъжда отдавна, а Здравното министерство вече е готово с конкретните поправки.
Проблемът със специализираните ТЕЛК-ове съществува отдавна. Заради липса на лекари, част от тях вече не съществуват и хиляди пациенти с очни, белодробни и психични заболявания буквално кръстосват цяла България, изминавайки стотици километри, за да бъдат освидетелствани.
Решение на този проблем се чака отдавна. В предложението на Здравното министерство, качено на сайта на ведомството, пише че специализираните ТЕЛК-ове ще бъдат закрити, а хората ще се освидетелстват от така наречените общи ТЕЛК-ове, каквито има във всички области на страната. Предвиждат се и още облекчения.
От есента на миналата година в Бургас няма специализиран ТЕЛК по белодробни болести - единият от лекарите починал, а другият се пенсионирал. Желаещи да заемат местата им няма.
Това поставя под въпрос оцеляването на 45-годишният Иван Вичев от село Прилеп. ТЕЛК-ът му е изтекъл в края на миналата година. Заради липса на лекарска комисия все още не е подменен. В резултат остава без пенсията си от 115 лв. „От октомври до юни сте без никакви доходи? Абсолютно без никакви доходи от октомври до юни, ако не е бащата да ми носи хляб, и без хляб ще остана”, сподели мъжът.
Иван хапва нещо различно от хляб и сол само ако някой съсед му даде. В дома му няма течаща вода. Пълни туби от селската чешма.
Заради липсата на лекари, които да работят в специализираните ТЕЛК-ове, все повече хора изпадат в неговата ситуация.
Освен в Бургас, без експертна комисия по белодорбни заболявания останаха и болните във Враца и Стара Загора.
От здравното министерство предлагат специализираните ТЕЛК-ве да се закрият, а пациентите да се преглеждат от общите комисии, като в тях задължително има лекар със съответната специалност. „Ние имаме ограничение да не работим на друго място, освен в ТЕЛК-овете, надявам се и по този въпрос да бъдат внесени съответните промени”, коментира д-р Петко Ников, лекар в специализирана ТЕЛК.
Проектът на министерството предвижда още при освидетелстване пред ТЕЛК да важат резултатите от изследвания, правени през последната година. Личните лекари ще прилагат заверени копия от медицинските документи, без да се налага повторното им назначаване. „Това, разбира се, спестява не само време на пациента, а ще се спестява и ресурс, защото всяко едно изследване струва пари”, обясни здравният министър Таня Андреева.
Изследвания ще се правят само ако наличните не са актуални или не са достатъчни за изясняване на състоянието на пациента.
Предложените промени са качени на сайта на здравното министерство. След 14 дни се очаква да бъдат гласувани от кабинета, а след това и от парламента.