След 3-дневни бурни дебати депутатите приеха окончателно новия Закон за Сметната палата. Проектът беше внесен от Йордан Цонев от ДПС и още няколко народни представители от БСП.

Основната последица от новия закон ще е смяната на ръководството на одитната институция. Това ще стане до месец след обнародването на текста. Сметната палата се превръща в колективен орган, който ще се състои oт 8 членове и един председател. Те ще се избират и освобождават от НС за срок от 7 години. Председателят и членовете на Сметната палата не могат да заемат друга платена длъжност.

За нов председател на палатата се спряха Кирил Ананиев. Той бивш зам.-министър на финансите в правителствата на ОДС, НДСВ и Тройната коалиция, бивш съветник на президента Георги Първанов, а сега съветник на премиера Пламен Орешарски.

От ГЕРБ критикуваха управляващите, че законът се прави за определен човек и ги призоваха направо да посочат името му.

"Досегашният едноличен модел на главен одитор на Сметната палата очевидно не работи добре в България – уверявам ви, че ще се докаже, че работата им не е била ефективна, а доста политически аранжирана”, гарантира вносителят на новия закон Йордан Цонев от ДПС. Той допълни, че палатата в последните години е била превърната в „политическа слугиня на ГЕРБ”.

Депутатите определиха и глоба между 1000 и 10 000 лв. за ръководители на институции, ако не съдействат на одиторите при проверка в съответното ведомство. Между 1000 и 5000 лв. ще е глобата за ръководители и длъжностни лица в одитирани от Сметната палата институции, ако откажат съдействие, не осигурят подходящи помещения и технически средства за извършване на проверките, включително ползване на телекомуникационни средства. Предвидената санкция при повторно нарушение е от 2000 до 10 000 лв. Сумите от събраните глоби и имуществени санкции се внасят в приход на държавния бюджет.

Незавършените към момента одити и одитите, по които докладите не са връчени до влизането в сила на закона, се приключват по реда на новоприетия закон. Срещу разпоредбата възрази Десислава Атанасова от ГЕРБ с мотива, че производството е вървяло по друг начин и ред и не може да бъде прекратено и започнато от начало. Тя предупреди, че ако не се промени изискването, актовете на институцията могат да паднат в съда.