Загубите за България от липсата на защита на интелектуалната собственост са по-големи от санкциите на Европейската комисия (ЕК), обявиха от сдружението „Музикаутор“.
Вчера ЕК реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу България тъй като страната не е транспонирала Директивата за колективното управление на авторското право и сродните му права и многотериториалното лицензиране на правата върху музикални произведения за използване онлайн на вътрешния пазар (Директива 2014/26/ЕС). Срокът за това бе 10 април миналата година.
Процедурата за нарушение беше открита през май 2016 г. До вчера Комисията не е получила уведомление, че са предприети необходимите мерки за прилагане на директивата в националното законодателство.
Иск бе предявен и срещу Испания, Люксембург и Румъния. Комисията призовава Съда да наложи финансова глоба на България от 19 121 евро на ден.
За „Музикаутор“ случващото се е симптом за по-сериозен проблем – липсата на политики за защита на интелектуалната собственост, от което България търпи още по-големи загуби за икономиката и културата си, се казва в съобщението.
От сдружението напомнят, че в края на 2015 г., в синхрон с европейските разпоредби, е разработен проект на закон, който да транспонира директивата. Той е одобрен през 2016 г. от водещата Комисия по културата и медиите и от Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, но е спрян от Комисията по правни въпроси.
Същевременно днес от Министерството на културата обявиха, че до седмица ще е готов законопроектът за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права, за да се постигне синхрон с изискванията на ЕС.
С директивата се определят общи стандарти за многотериториалното лицензиране на правата върху музикални произведения за използване онлайн на вътрешния пазар. Директивата е важна част от законодателството за авторското право в Европа, отбелязва ЕК.