Руши се една от най-значимите български сгради зад граница – Солаковият хан в Букурещ.

Построен в средата на 19-ти век, ханът играе важна роля в борбата ни за освобождение. От тук Любен Каравелов издава вестниците "Свобода" и "Независимост". Тук се крият и най-големите ни революционери Христо Ботев и Васил Левски.

Снимка: btvnovinite.bg

За случката разказва самият Ботев, който описва в писмо до свои близки, че близо 2 месеца е живял в изоставената мелница, която е част от комплекса на Солаковия хан.

"И описва, че вънка е студ, пука се камък, не сме яли от няколко дена, обаче приятелят ми ще направи всичко възможно да те развесели. Този приятел е Левски", припомня думите на Ботев Лука Велчов от Българския демократичен съюз в Букурещ.

Снимка: btvnovinite.bg

Солаковият хан е взет от държавата при национализацията в Румъния през 1948 година. След съдебни битки, продължили няколко години, сградата е върната на собствениците през 2003 година. Това са братята Солаколу – наследници на свищовския род Солакови, които преди повече от 150 години се заселват в Румъния и построяват хана. Собствениците обаче заварват свърталище на бездомници.

"В един момент полицията ми даде списък за евакуация на хората, живеещи тук. Броят им беше над 900 души", спомня си Манунеск Солаколу, който е един собствениците на Солаковия хан днес.

Снимка: btvnovinite.bg

Българите в Румъния се надяват ханът да бъде спасен и да стане музей на българското възраждане.

"За нас е болка, защото знаем, че е български. Защо трябва да оставя българската държава в такова окаяно състояние едно българско бижу?", пита Лучия Пацан, която е отраснала в Румъния, но родителите й са българи.

Че ханът е свързан с българската история показва само една мраморна плоча на Любен Каравелов на входа му. Бронзовият барелеф с лика на големия български революционер обаче отдавна е откраднат.

Снимка: btvnovinite.bg

Собствениците искат 4 милиона евро за имота. Като паметник на културата общината в Букурещ първа има право да го вземе, но иска ханът да й бъде дарен.

В отговор до bTV от Външното ни министерство обясниха, че през годините непрекъснато са следили развитието около съдбата на Солаковия хан, но той е частна собственост. До момента няма споразумение между общината в Букурещ и наследниците, а това възпрепятства и другите потенциални купувачи.

През 2012 г. българинът Иван Иванов от Русе проявява инициатива за закупуване и реставриране на Солаковия хан с ангажимента да осигури необходимите средства. Следват интензивни преговори по въпроса. Пречка се оказва обаче правото на общината да е първи купувач при евентуална продажба. Няколко години по-късно Иванов заявява, че не се е отказал от намерението си да купи и реставрира имота, но оставя открит въпроса с набавянето на необходимите средства.

По информация на посолството ни в Букурещ през март 2019 г. община Букурещ е подновила инициативата по придобиване на Солаковия хан. От разговор с наследниците обаче става ясно, че до момента те не са официално уведомявани за проявения интерес.

А Лука Велчов от Българския демократичен съюз в Букурещ, който е сред малкото българи, останали да пазят българската историческа следа там напомня: "Ако няма любов, обич към българската държава, към всичко българско... нищо няма да стане".

Информационната кампания на Денислав Борисов има за цел да насочи вниманието към рушащите се паметници на културата у нас. Тя е естествено продължение на серия от материали за рушащи се сгради на водещия и репортер на bTV Новините, който не само дава гласност на проблема, но и засилва обществения интерес и „натиска“ върху отговорниците за поддържането и възстановяването им.