След забавените кръвопреливания на деца с таласемия, проверихме колко са редовните кръводарители у нас. Броят им е значително по-малко от хора, които даряват за конкретна кампания или за свой близък. А нуждаещите се и лекарите са категорични - трябват мерки, които да мотивират хората да спасят живот.
Тревожна тенденция е, че броят на редовните кръводарители нямалява – през 2023 година, например, те са били едва 20 на сто от всички дарители, А 10 години по-рано – те са над 40 на сто.
Всичко това води до проблеми с недостиг на кръв – както за болниците, които я използват ежедневно за пациенти в реанимациите или след операция, така и за хора, които имат нужда от редовно преливане.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Детето на Илияна Първанова е с таласемия. И неговото последно кръвопреливане е било забавено с няколко дни.
„Благодарим искрено на всеки отзовал се. За съжаление обаче решаваме проблемът само този месец. Децата с таласемия имат нужда от преливане ежемесечно“, коментира тя.
В столичната болница „Света Екатерина“, в която се правят тежки сърдечни и съдови операции, изразходват над 3000 сака годишно - или еквивалента на 1 тон кръв. Заради недостига се налага да молят близки да дарят преди планови операции.
„Ние не можем да откажем операцията, защото е животоспасяваща. Миналия месец се наложи пациент, който беше с вродено заболяване, да го оперираме по спешност. При самата операция бяха изразходени 30 сака кръвни продукти, и още 20, за да го изпишем жив“, коментира доц. Филип Абединов.
У нас едва 15% от даренията са за непознат в нужда. Останалите даряват за роднини или познати.
„Трябва да се промени мисленето - всеки да се чувства ангажиран да помогне, защото никой не е застрахован. Не можем да разчитаме само на кампании да се дарява. Как можем да накараме човек законово да дарява кръв“, пита д-р Николай Николов от Националния център по клинична и трансфузионна хематология.
А засегнатите казват: нужни са ясни мерки и ангажимент на държавата да информира обществото, и то от ранна възраст.
Предстои да влязат в сила промени, с които да се намали до минимум бракуването на кръв и кръвни продукти. Както и да се улесни процесът при обмен на кръв между кръвните центрове и болниците в страната.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK