За първи път от 6 години насам има спад в покупката на имоти чрез ипотека. Това отчитат брокери за последното тримесечие на миналата година. Ако тенденцията се запази и през 2019 г., се очаква цените на жилищата да тръгнат надолу.
Най-скъпи остават жилищата в София – 1000 евро за квадратен метър.
Поскъпването през миналата година е почти 9%.
Варна е градът с най-голям скок на брой сделки – 9 на сто.
При големите градове най-сериозно е поскъпването в Пловдив – 10%.
В София почти половината от купувачите през миналата година са избрали двустаен апартамент. Такъв търси и Бирсен Шукриева. Досега тя е живяла под наем. Прави поредния оглед, а само днес има още 2. „Нямам време да чакам и спешно търся жилище. Не искам повече да живея под наем, смятам, че съм на този етап вече мога да си позволя и да купя собствено жилище”, коментира Бирсен.
Купувачите са капризни. Търсят перфектния имот на възможно най-ниската цена, казват брокерите. Като походят по огледи обаче, стават по-склонни към компромиси. Оказва се, че има и истински странници.
„Странни изисквания, включително сме имали клиент, който искаше да купи 40 паркоместа с апартамента”, посочва брокерът Виктор Рачев.
Според експерти се увеличават сделките, които отнемат повече време – между 6 месеца и година.
„Има имоти, които тепърва започват да се строят, които са на някакъв етап от строеж, които са завършени, също и стари имоти, така че купувачите гледат много повече”, обяснява Гергана Тенекеджиева, оперативен директор в компания за недвижими имоти.
По данни на националната статистика издадените разрешителни за строеж на нови жилища през последните 3 месеца на 2018 г. са с 14% повече от същия период на предходната година.