За поредна година България изостава от подобрението в работата на ключови публични сектори, които попадат под зоркия поглед на Брюксел. От Европейската комисия излязоха с нов документ, подобен на предишните, очертаващ основните критики, както и стъпките, които страната ни трябва да предприеме, за да си гарантира напредък и в крайна сметка одобрението на европейските партньори.

Въпреки умерения тон на констатациите по липсата на прогрес и необходимостта от реформи, от годишните препоръки към София ясно се вижда, че проблемите пред нея са сериозни, добре познати и все още далеч от разрешими. ЕК съветва да се действа в 6 основни насоки – свързани с бюджетната и данъчна политика, пенсионна система, образованието, енергетиката и бизнес средата.

Фискални отклонения

Основна критика на Брюксел е регистрираното отклонение от средносрочната бюджетна цел през 2014 г., което е по-голямо от разрешеното в Пакта за стабилност и растеж на Общността, а именно - структурен дефицит от -1% от БВП. Комисията настоява за връщане към тази цел най-късно през 2015 г.

В същото време спазването на данъчното законодателство и качеството на администрирането на данъците продължават да представляват основни предизвикателства пред страната ни. Наличните оценки свидетелстват и за значителен дял на сенчестата икономика, потвърден от данните за недекларирания труд у нас.

България все още не разполага с напълно развита стратегия за спазване на данъчното законодателство, се отбелязва в документа. Експертите от Брюксел настояват именно за изработването на ефективна система за цялостна събираемост на налозите.

Пенсионна реформа в застой, проблем с болници

Еврокомисията отбелязва още, че през миналата година България е отстъпила отпоетите ангажименти в областта на пенсионната реформа. Въведени бяха допълнителни схеми за ранно пенсиониране, а планираното годишно увеличение на законоустановената пенсионна възраст бе отложено. Не бе постигнат напредък по отношение на хармонизирането на пенсионната възраст за мъжете и жените.

ЕК препоръчва приемането на дългосрочна стратегия за пенсионната система, като продължи планираното годишно увеличение на законоустановената пенсионна възраст и се установи механизъм за обвързване на възрастта с очакваната продължителност на живота в дългосрочен план.

В тази връзка се констатира, че България е изправена също така пред важни предизвикателства по отношение на болниците - липса на прозрачност във финансирането им и недостатъчно добре развитите услуги за извънболнично лечение. Набляга се на високото ниво на нерегламентирани плащания, а препоръката е да се осигури ефикасно предоставяне на здравно обслужване.

Ръст на безработицата

Друга основна критика за поредна година е неоптимално функциониращият пазар на труда. Нивото на безработица се стабилизира през 2013 г., но броят на безработните младежи и дългосрочно безработните лица продължи да расте, изтъква ЕК. В България делът на младите хора, които нито работят, нито учат или се обучават, е един от най-високите, което спъва реализацията на човешкия капитал.

Отчетен е ограничен напредък в укрепването на капацитета на Агенцията по заетостта, се казва в становището. Препоръчват се активни политики по заетостта за откриването на работници с подходящ профил и насърчаването на трудовия пазар за млади хора.

Неадекватно образование

Документът се спира и на това, че България все още не е приела Закона за училищното образование, осигуряващ рамка за задълбочени реформи, включително модернизиране на учебните програми и подобряване на обучението на преподавателите. Необходимо е да се
повиши качеството на професионалното образование, като същевременно то бъде по-добре интегрирано в общата образователна структура. От своя страна висшето образование продължава да не е в състояние да посреща адекватно потребностите на пазара на труда.

Неразвито е-управление, зависима съдебна система

През 2013 г. разработването на услуги за електронно управление е в застой. Този проблем е основен, наред с все още зависимата съдебна власт. И двамата аспекта спъват развитието на бизнес средата, констатира Комисията.

България предприе някои стъпки за справяне с корупцията, но цялостният напредък е ограничен и все още нестабилен. Нужно е да се осигури по-добра координация между институциите за борба с корупцията, които да бъдат защитени от политическа намеса.

Слаба конкуренция в енергетиката

Конкуренцията в сектора на електроенергията и природния газ е все още слаба, според критиките на ЕК. Факторите от особено значение за подобряване на функционирането на пазарите на енергия включват липсата на електроенергийна и газова борса и отсъствието на прозрачен пазар на едро.

Все още има какво да се желае по отношение на независимостта и ефективността на националния регулатор. Препоръчва се премахване на пречките за навлизане на пазара, намаляване на дела на регулирания сегмент, увеличаване на усилията за създаване на прозрачен пазар на едро за електроенергия и природен газ.