Сватба в Кърджали завърши в спешното, след като по време на тържеството върху 150 от гостите се срути цялата конструкция на окачения таван. 20 души са ранени, а полицията задържа собствениците на сватбения салон.
Малко преди началото на тържеството, цялата конструкция на окачения таван се срутва върху гостите.
„Като почна от тавана да тече вода, за 5 секунди всичко беше долу“, разказва Семиха Юсеин.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Само секунди са имали сватбарите, за да напуснат салона, който буквално изглежда като след бомбардировка.
„По едно време само чухме нещо като гръмотевица, силна гръмотевица и за 5 секунди беше всичко живо на земята. Целият таван над нас“, допълва Асие Мюмююн.
По това време в салона са били 150 гости от 300 поканени. Другите са чакали в колите да отмине пороят. Сред тях е Емин Хюсеин.
„И изведнъж видях хората – крещят, викат. Отначало помислих, че има някакъв побой“, казва той.
Някои чупят стъклата и бягат, други се скриват под масите, а трети хващат аварийния изход, което според водещия на сватбата Орхан Тахир ги е спасило.
„Някой можеше да се подведе, че изходът е по-близко, ако бяхме тръгнали нататък, може би щеше да има жертви. От една страна, тъгуваме, а от друга - се радваме, че оцеляхме някак си“, казва Тахир.
Гюрджан и Севгюлер все пак успяват да сключат брак и вече са семейство Абдула, но сватбата им завършва в спешното, където посрещаха линейките с пострадалите си гости. Сред тях и 10-годишният син на Семиха Юсеин.
„Синът ми остана под тавана и сега е вътре, главата му се наду, крачетата са нарязани“, разказва Семиха Юсеин.
20 души са прегледани. Трима пациенти са настанени в хирургично отделение. Състоянието им е стабилно.
Ден след инцидента, все още храната в сватбения салон остава недокосната, а под отломките на падналия таван са неотворените подаръци за младоженците.
Огледите на място приключиха и започна разчистването на щетите.
За 24 часа са задържани собствениците на салона – мъже на 52 и на 57 години и жена на 46 години. Те нямат обвинения. Прокуратура назначи техническа експертиза.
„Със събиране и изискване на цялата документация, свързана с проектирането и изпълнението на строежа и на сградата, за да се установи има ли извършени нарушения в тази връзка от конкретни длъжностни лица – възложители, изпълнители, строителен надзор“, отбелязва Петя Чортова, зам.-районен прокурор на Кърджали.