Не може да се прави паралел между взрива на площадката на военния завод в Костенец и предишни взривове във военни складове в Челопеч през 2008 г. или на Петолъчката през 2012 г. Такова категорично мнение изрази служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов в предаването „Лице в лице” по bTV.
„Става въпрос на единичен взрив, приготвено количество за ежедневно унищожаване се е запалило при перскачане на искра от съседна технологична площадка. Не може да се прави паралел между Костенец и Челопеч, Петолъчката”, настоя той. При предишните цитирани случаи взривовете бяха в затворени помещения и имаше човешки жертви.
„Трима души са в болница, двама от тях ще бъдат изписани до два дни, третият има нужда да остане под наблюдение”, информира още Шаламанов, а малко по-късно стана ясно, че и най-тежко пострадалият работник е излязъл от кома и състоянието му се подобрява. Пострадалите ще бъдат обезщетени от застрахователи, а компанията ТЕРЕМ обещава и допълнителна подкрепа.
Военният министър увери, че няма никаква опасност от нови взривове, нито замърсяване. „Прокуратурата разпореди независимо разследване, възложена е и вътрешна проверка”, допълни той.
Приоритети в управлението
Велизар Шаламанов уточни, че двумесечният мандат на служебния кабинет е недостатъчен за провеждането на сериозни реформи, но посочи като приоритет изготвянето на визия „България в НАТО 2020” преди срещата на върха на Алианса в Уелс. По думите му, акцент в отбранителната политика трябва да бъде поставен върху въздушната и морската сигурност, съдействието на гражданските власти при бедствия, участието в операции и учения на НАТО, усилия за усъвършенстване и поддържане на техниката.
„България трябва да достигне военни разходи до 2% от БВП, 20% от тях да са за инвестиции в нови мощности”, посочи Шаламанов.
Според него подходът към реформите трябва се пренасочи от структурен към модернизационен - личният състав да се пренасочва, да се компенсират определени празноти, успоредно с увеличение на способностите.
„Необходимо е да се вложат повече средства, защото сигурността е ключова”, подчерта служебният министър на отбраната.
България и украинската криза
„Кризата в Украйна е нетрадиционна, трябва ни по-сериозна киберотбрана, засилване на капацитета за въздушна сигурност – имаме само руски самолети, зависими от Русия. Същото важи и за морската сигурност, трябва спешна модернизация”, подчерта Шаламанов.