Българите на възраст 50 и повече години са близо 3 млн. Това обяви социалният министър Тотю Младенов на конференцията по повод закриването на Европейската година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията. Всъщност точният им брой е 2 943 055 души, което е 40% от населението на страната.
По думите на Младенов вече наблюдаваме значителни промени в баланса и структурата на населението както у нас, така и в Европа. Те се изразяват в намаляване на ражданията, увеличаване на възрастните хора и засилване на миграционните процеси.
Общото застаряване на българското население води до това, че делът на възрастните хора ще се увеличава, констатира министърът. На всеки 100 души, излизащи в пенсия, се падат по 68 млади, които заемат местата им. В резултат се очаква намаление на количеството и качеството на труда, което води след себе си неблагоприятни тенденции.
С тези проблеми в пасив Тотю Младенов обърна внимание и на актива - България е от малкото страни с дългосрочна демографска концепция и стратегия до 2030 г. Страната прилагала мерки за подобряване профила на работната сила, здравния статус на възрастните, а също на предоставяните социални услуги и регионализацията на демографската политика. В този смисъл и дух социалният министър определи стартирането на пенсионната реформа през 2010 г. като една от най-силните мерки у нас.
Много възрастни хора живеят и в София, констатира по време на форума столичният кмет Йорданка Фандъкова. По думите й това е „неоспорим факт”. А те се нуждаят от „нормален живот и социални изяви”, призна Фандъкова. Градоначалникът обърна внимание на „различни инициативи и проекти на общината, чийто субект са именно възрастните хора” .