Университетите в битка за студенти. Изпитната кампания за прием наесен вече започна в някои от висшите училища в страната.

Хиляди свободни места останаха незаети в българските университети през учебната 2013-2014 година. Затова старанието на висшите училища да привлекат възможно най-много кандидати започват още от сега. Всеки желаещ да учи в Софийския университет например, ще има по два опита в основните дисциплини. Първият тур изпити са насрочени за март, а втори шанс кандидатите ще имат в редовната изпитна сесия през лятото.

За да станат студенти в най-старото висше училище у нас, кандидатите не само могат да се явят два пъти на един и същ изпит, но и да изберат по-високата от двете изкарани оценки. Таксата за явяване на изпит е 30 лв. В Алма Матер приемат и с резултатите от матури.

Далеч повече шансове за кандидатстване по един и същ предмет дават в УНСС. Там кампанията е започнала още през есента на миналата година. Ако се явявате на изпит по история, например, може да тествате знанията си общо 12 пъти и след това да изберете най-добрата оценка.

„Всеки кандидат може да се яви девет пъти в електронна форма и три пъти в хартиена форма. Няма човек, който да се е явил на 12 изпита, но имаме такива, които са се явили на 3-4-5”, обяснява проф. Веселка Павлова.

Вероятно заради многото шансове за кандидатстване миналата година в УНСС запълват обявените места за прием още на първо класиране и приетите са с висок бал. Първият изпит се заплаща 50 лв., а всеки следващ изпит - по 20 лв.

В частния Свободен университет в Бургас през тази кампания отбелязват по-висок интерес от страна на кандидатите.

„Абсолютна новост, защото три поредни години съществуваше един спад, който беше резултат от абсурдните решения на държавата - безкрайно много да нарасне приемът държавна поръчка в държавните висши училища”, казва доц. д-р Милен Балтов.

Недостигът на кандидати от България се компенсира от кандидатите от Русия и Казахстан, отчита зам.-ректорът. Все повече хора от двете държави се заселват в Бургас, а децата им учат в частния ВУЗ. Ръководството на висшето училище признава също, че възможността за теглене на студентски кредити също улеснява младите хора да изберат частния университет.

И в Бургаския университет битката за студенти започва много по-рано от традиционно. Но това било практика от години. Най-желаните специалности в университетите остават право, медицина и информационните технологии. Пълната информация за датите, таксите и условията за прием във висшите училище могат да бъдат намерени на сайтовете им.