Всяка трета площадка за скрап у нас e незаконна. Точно в тях се продават забранените метали от жп инфраструктурата, медните кабели на енергото, шахти и мантинели. Почти при всяка проверка екоинспекторите констатират нарушения. В 90% от случаите за вторични суровини са предавани метали, чиито произход със сигурност не е битов.

„При една от проверките са констатирани предадени отпадъци от жп инфраструктура и този случай е предаден на прокуратурата”, заяви Виктория Белоконска от МОСВ. Само в Пернишко през миналата година са установени 4 нелегални пункта, а един от тях е глобен с 30 000 лева. Осъдени обаче няма. Все пак от бранша отчитат, че заради рестриктивния закон от 2012 г. кражбите на метали са намалели с над 30%. Двойно обаче се е увеличил броят на незаконните площадки.

Краденият материал отива от незаконните площадки в незаконните леярни. От Българската асоциация по рециклиране (БАР) искат облекчен режим за изсветляване на сектора и по-строги санкции в Наказателния кодекс.

Сериозни щети от кражбата на метали търпят и електроразпределителните дружества. Проводниците на енергото са близо 3 пъти по-скъпи от обикновеното желязо, което струва по около 40 ст. на килограм.

Само за миналата година от мрежата на ЧЕЗ са били откраднати 66 000 метра. Дружеството ги подменя с не толкова атрактивни за крадците кабели. Сега обаче има нов хит - краде се масло от трансформаторите. Изчезнали са 60 000 литра, в резултат на което са прегрели 70 трансформатора. Щетите са за над 4 млн. лева през миналата година.