Всяка четвърта жена в България има алергия към парфюм. Непоносимостта към козметични средства нараства в световен мащаб.

Николай Христов е отдал живота си на уханията. По професия е рехабилитатор-ерготерапевт, но от дълги години се е специализирал в лечението с аромати и правенето на домашни парфюми. Казва, че става лесно и не е скъпо. „Това са естествени продукти. Те не са толкова дълготрайни колкото техните синтетични аналози”, обяснява той.

В домашни условия могат да се приготвят не само парфюми, но и афтършейв и спрей за освежаване на въздуха например. Необходими са етерично масло и спирт или дестилирана вода. „Накапват се първо етеричните масла и се ползва чиста дестилирана вода, която може да се купи от всяка аптека”, обясни терапевтът.

Всичко отнема не повече от 3-4 минути. „Преди употреба разтърсваме, за да се получи емулсията”, съветва Николай Христов.

Специалистите предупреждават, че приготвянето на домашен парфюм може и да крие рискове, особено за хората с хронични заболявания. „Парфюмите, от една страна, могат да доведат от алергия. Това е така наречения контактен дерматит. При впръскване от парфюм от мястото, където е напръскано, може да се получи екзема”, обясни алергологът д-р Мария Стаевска.

Последните проучвания сочат, че ароматизираните продукти могат да предизвикат алергии, астма и мигрена. Независимо дали са купени или домашно направени, съветът на експертите е да се внимава в количеството и качеството и при съмнения да се направи тест за алергии.