"Не отричаме проблемите, посочени в евродоклада, но в известен смисъл те са крайни". Това заяви проф. Анелия Мингова от името на Висшия съдебен съвет по повод констатациите в доклада на ЕК.

По думите й ВСС не се е радвал на особен комфорт. Определи обаче като успех това, че Съветът е атестирал над 1000 магистрати и е избрал 600 административни ръководители.

По повод доклада Мингова заяви, че този състав на Съвета не може да свърши много, но може да помогне да осигури прозрачност при избора на членове на следващия кадрови орган от съдебната квота.

В навечерието на доклада ВСС сътвори огромен скандал с уволнението на председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова. Действията на „съдебното правителство” бяха определени от премиера като саботаж, критикувани от президента и защитени от вътрешния министър Цветанов.

Главният прокурор: Забележките към прокуратурата ще се изпълнят до следващия доклад

Всички критични забележки, касаещи дейността на прокуратурата, са напълно изпълними в сроковете до следващото отчитане. Това увери главният прокурор Борис Велчев в своя коментар на доклада от Брюксел. Според висшия магистрат следващият главен прокурор „ще има на какво да стъпи, тъй като забележки могат да бъдат преодолени”.

Велчев обаче изтъкна, че в оценката на Еврокомисията не е видял отчитане на проблема с натовареността на прокуратурата у нас. „За съжаление, понякога прокурорите в страната имат такава практика - да отделят по-простата част от разследването с намерението по-бързо да я приключат. Това може да бъде преодоляно тогава, когато натовареността на прокурорите окончателно го позволи”, допълни Борис Велчев.

Като втори важен пропуск в доклада той „една много важна и показателна цифра – че през последните пет години броят на осъдените лица с влязла в сила присъда за участие в организирана престъпна група е нараснал повече от три пъти”.

ВКС: Докладът да не се чете като „дяволът евангелието”

Груба грешка ще бъде, ако за пореден път докладът се прочете като „дяволът евангелието” и се използва за междуинституционални нападки. Така проф. Лазар Груев, председател на ВКС, започна коментара си на оценката за България в борбата й с престъпността.

„Няма и не може да има друг верен прочит на този доклад, освен че към България, ЕК поставя една основна двояка цел – да покаже необратими резултати по отношение върховенството на закона и независимостта като фундамент на съдебната власт”, каза още Груев и определи документа от Брюксел като реалистичен и партньорски.

Председателят на ВКС смята, че докладът е ретроспективен, тъй като обобщава случилото се за пет години.

ВАС: Трябват резултати, трябва устойчива тенденция

Най-сериозна препоръка в доклада на ЕК е да се постигне резултат, устойчива тенденция, във всичко, което се прави до момента, смята от своя страна Георги Колев, председател на ВАС. „Не може да се отрече, че са налице противоречиви решения по различни въпроси”, подчерта експертът и обеща, че на проведено първото заседание на ВАС през септември ще се обсъдят начини за избягване на такава противоречива практика.

Главният инспектор: Докладът не е обективен

Докато колегите й от различни съдебни институции до голяма степен се съгласиха с препоръките и критиките в доклада на ЕК, главният инспектор на Инспектората към ВСС Ана Караиванова подчерта, че оценката не е обективна в отразяването на дейността на Инспектората. Според Караиванова има напредък, но той не е отчетен.

Борисов: Тройната коалиция виновна за негативизма към ВСС

Негативизмът към ВСС е изцяло към предишното правителство, изтъкна премиерът по повод оценката на ЕК за работата на Съвета. Причината за мнението на Бойко Борисов - именно предишният парламент е избрал настоящия ВСС, който „направи всичките тези бели”.

„Така че нека да дойдат, да кажат - ние избрахме тогава този ВСС, но се провалихме с него. Нали, това очакваме да кажат от БСП, да отчетат това, което е направено в МВР и в правосъдието, да си посипят главата с пепел”, допълни министър-председателят с уточнението, че докладът на Брюксел обхваща период от 5 години, две от които са при управлението на социалистите.