Висшият съдебен съвет започна ново дисциплинарно производство срещу председателя на Съюза на съдиите в България (ССБ) Мирослава Тодорова, която се превърна в най-обсъждания и персонално атакуван магистрат в последно време.

Преди две седмици шефът на комисията за наблюдение на обществено значимите дела във ВСС Пламен Стоилов поиска от Инспектората към кадровия орган да провери два други процеса, които Тодорова е гледала.

Новата дисциплинарката срещу Тодорова е заради забавени с пет години и половина мотиви по дело за отвличане. Това довело до изтичане на давността по делото и то било прекратено. Сигналът срещу нея е изпратен от шефа на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов.

Шефът на апелативния съд бе многократно атакуван от Цветан Цветанов. Нападките на вътрешния министър срещу Пенгезов обаче отдавна са в историята. От известно време насам Цветанов е съсредоточил усилията в критики срещу Тодорова.

В началото на годината шефът на ССБ бе наказана двугодишно с 15% намаление на заплатата за срок от две години заради забавени дела. Трябва да се отбележи, че цялата наказателна колегия на Софийския градски съд, в който Тодорова правораздава, има забавени дела заради огромната натовареност, при която работи.

Другите съдии, които не са спазили сроковете, обаче се отърваха с далеч по-малки наказания, а председателят на СГС Владимира Янева, която е семейна приятелка на Цветанов, се размина с най-лекото наказание – забележка. Чрез раздаването на наказанията за просрочените дела, ВСС нагледно показа, че няма притеснения да кадрува по метода на двойния аршин.

След намаляването на заплата на Тодорова, ВСС инициира втора проверка срещу нея. Този път съветът се самосезира по изнесената от вицепремиера информация за други две дела, гледани от председателя на съдийския съюз. В последствие се оказа, че поднесената от Цветанов информация за хода на делата е изкривена.

На този фон ВСС отказа да „отстоява независимостта” на съдебната власт” от постоянните нападки на изпълнителната, за което бе призован от около сто съдии от четири града.