"Вместо да бъде стълб на независимост, обективност, прозрачност и нетърпимост към всяка несправедливост, съдебната ни власт, в лицето най-вече на Висшия съдебен съвет, се е превърнала в люпилня на интриги, некомпетентност, криворазбрани етика и морал и откровени беззакония". Това каза в интервю за БТА Биляна Гяурова-Вегертседер - директор на Българския институт за правни инициативи.
Тя бе помолена да коментира данните от информационна таблица на ЕС в областта на правосъдието, която следи качеството, независимостта и ефективността на съдебните системи в Общността. Според тях България е на предпоследно място в ЕС по доверие на обществото в независимостта на съдебната система. По-слабо е доверието в съдебната система единствено сред гражданите на Словакия, показва доклад на Европейската комисия от 17 март, който се основава на данни от Европейската комисия за ефикасност на правосъдието (CEPEJ) към Съвета на Европа.
"Болшинството магистрати са почтени, работещи и отстояващи независимостта на съдебната власт професионалисти, които търпят доста лишения. Тези хора обаче не могат да бъдат мотивирани да продължат да работят по този начин, когато виждат, че върховният орган на съдебната власт с действията си, прикрити зад размитата колективна отговорност, е "образец" на непочтеност и зависимост", смята Биляна Гяурова-Вегертседер.
Понастоящем Висшият съдебен съвет работи по изграждане на методология за измерване на теглото на отделните дела и оттам на натовареността на конкретен съдия. Надявам се, че тази работа ще доведе до така желаната от години равномерна натовареност на съдиите в страната и преначертаване на съдебната карта, коментира експертът. В този смисъл трябва да се мисли и за превръщане на продължаващото обучение в задължителен елемент от квалификацията на всеки един съдия, допълни Биляна Гяурова-Вегертседер.
Въпреки че в България отдавна се говори за електронно правосъдие, реалните действия започнаха едва преди 2-3 години. Един от важните моменти в тази система е унифицирането на програмите за разпределяне на делата на случаен принцип, отбеляза експертът.
"Едва ли електронното правосъдие ще разреши всички проблеми на съдебната власт, но поне ще облекчи работата на съдии, администрация и адвокати, със сигурност ще повиши достъпа до правосъдие и поне в някаква степен ще направи правораздаването по предвидимо", коментира Биляна Гяурова-Вегертседер. А предвидимостта на съда е гаранция за устойчиви икономически отношения и инвестиции, каза директорът на Българския институт за правни инициативи.