Към момента около 85 съдилища у нас са без средства за издръжка. Това включва заплащане на външни услуги като ток, вода, разплащане на вещи лица и съдебни заседатели. Очаква се до края на седмицата броят на съдилищата да се увеличи. Този недостиг на средства за издръжка би довел до това да се блокира самият правораздавателния процес. Това заяви на брифинг представляващият Висшия съдебен съвет (ВСС) Соня Найденова, която представи отчет на работа за второто тримесечие на 2014 година - от април до юни.

Според данните, към 31 май тази година по отношение на приходите от дейността на органите на съдебната система има неизпълнение със 7 млн. и 417 хиляди лева. Несъбраните съдебни такси за първите 5 месеца на 2014-а пък са в размер на 5 млн. и 48 хиляди лева.

„Фактът, че съдебната власт беше похвалена за това, че е единствената в страната, която няма неразплатени задължения към доставчици на външни услуги, може да звучи добре, но финансовото състояние към момента показва, че не бихме могли да си позволим да бъдем първенци по този показател дълго време”, допълни Найденова.

Тя посочи още, че тази година съдилищата разполагат с едва половината от парите за издръжка, които са имали миналата година.

„На всички ни е ясно, че цените на външните услуги се увеличават постоянно и не са константна величина. Показаното нежелание за корекция на бюджета на ВСС, както по отношение парите за издръжка, ни поставя в една доста трудна ситуация”, обясни Найденова и допълни, че финансов недостиг има в различни сфери, но съгласно закона магистратите нямат право на стачка, което поставя темата за финансиране на съдебната власт встрани.

За втори път през последните две години съдът в Харманли е изправен пред риска да спре да работи . При наводнението през 2012 г. беше унищожен почти целия архив на съда, което блокира работата му за месеци наред. Сега съдът, който обслужва три общини, е пред нова криза - парите за ток, вода, за хонорари на вещи лица, съдебни заседатели и преводачи, свършиха. А това според магистратите означава само едно - все повече провалени заседания и все по-малко правосъдие.

Към днешна дата съдът дължи близо 1500 лева. Сред кредиторите на системата е и съдебният лекар. Засега пари за заплати на магистратите има. Едва ли съдът ще спре работа само дни, преди да излезе в лятна ваканция. Ако до септември обаче не се намерят допълнителни пари, рискът вещите лица и съдебните заседатели да не влязат в залите, е реален.

От Висшия съдебен съвет вече поискаха актуализация на бюджета на съдебната система. Дупката е малко над 19 милиона лева. Все още обаче категоричен отговор от страна на властта дали и откъде ще дойдат тези пари няма.