23 март е международният ден на метеорологията. На празника на синоптиците - разказ за един забележителен метод за изследване на показателите на времето във височина - с балон.

Всеки ден от Института по метеорология в София в небето излита балон. И то не за забавление, а с научна цел - пълни се с водород и за него се прикачва специална сонда.

„Във височина балонът е изкарвал до 23 километра - изследва влага, температура, налягане, вятър. Изследва се с GPS сонда. На минута минава 300 метра и така се измерва”, обяснява Седефка Цаковска.

Данните се нанасят на специални карти и се използват от синоптиците за изготвянето на прогнозата за времето.

„На различни височини се изготвят такива карти - на 1000, на 3000 и на 5000 метра, което дава представа за високите образования”, казва и Христо Христов.

Заради липса на средства, балонът у нас вече се използва само по веднъж на ден и единствено в София. Макар и сложната техника да не може да се мери с фолклорната метеорология, преди да има прогноза за времето и домашните животни са вършели работа.

Така наблюдателните ни прадеди са установили, че малките прасета квичат преди голям студ, а майките им се чешат енергично преди затопляне. Гъските стават агресивни преди земетресение, а кокошките се разхождат под дъжда, ако ще вали дълго или стоят на един крак, ако предстои голям студ.