Всеки шести митничар със съмнителна диплома. Проверка в системата показва, че от 3000 митничари, 500 са били със фалшиви или съмнителни дипломи. Данните съобщи финансовият министър Симеон Дянков.

Той разказа, че някои дотолкова са искали да са митничари, че са прескачали по една академична степен - първо са завършвали магистратура, а чак след това са се дипломирали като бакалавър.

260 митничари от страната вече са вън от системата заради фалшиви дипломи. Още толкова са на път да ги последват. „Някой са ходили да учат чак до Катар, което малко ни съмнява”, заяви Дянков.

Темата с митничарските дипломи коментираха и от Стопанската академия в Свищов. От висшето училище категорично отхвърлиха вероятността те да са издали фалшивите дипломи.

Свищовската академия прави периодично справки за автентичността на дипломите на митничарите. Искат ги от финансовото министерство.

„След като излезе законът, че митничарите трябва да бъдат с висше образование, от министерството на образованието сме получили искане за справка с около 60 имена дали дипломите са автентични и сме пратили надлежен отговор за всички от тях”, поясни проф. Д-р Любен Кирев, който е зам.-ректор по учебната дейност във вуза.

През миналата година на държавен изпит по специалността „Финанси” са се явили около 130 студенти. Ръководството на вуза изключи фиктивното вписване на оценка в протоколите, защото по закона за висшето образование деянието се наказва с дисциплинарно уволнение. Не изключват обаче вероятността от наличието на фалшиви дипломи, издадени от името на академията. Наша проверка в документацията се натъкна точно на такъв казус.