Над половината от българите над 20-годишна възраст са с наднормено тегло, според Световната здравна организация. А според проучванията на българския Център по обществено здраве всеки 5-и човек в активна възраст у нас е затлъстял.
Наднорменото тегло е петият рисков фактор за смъртност в света. Национално представително проучване сред деца между 6 и 19 години показва, че само 24% oт децата са активни поне 60 минути на ден, а всяко трето дете е с наднормено тегло. 35% от децата у нас са физически активни по-малко от 2 дни в седмицата.
Троян Радулов е бивш професионален футболист. Сега е треньор на деца. Забелязва голям спад сред желаещите да спортуват в сравнение с годините, когато той е бил дете. Обяснява си го с развлеченията днес - като видеоигрите, например.
Учени от Великобритания наскоро откриха, че средно 60 минути от умерено до енергично физическо натоварване на ден би могло да повиши оценките на децата в училище с една единица. Петър Бояджиев е част от екипа на инициатива, наречена "Аctive hour". Тя цели да провокира хората по света да спортуват заедно за час на 30 ноември.
Теменужка Спировае една от една от близо 5-те хиляди ентусиасти, които вече са заявили участие. „Реших да се включа, защото все по-малко време остава да отделям на активностите през деня, особено когато работя. Бъдете по-активни, защото вие сте важни сами за себе си”, е нейният съвет.
Организаторите се надяват активният час да се превърне в толкова глобална инициатива, каквато е часът на Земята.
Според спортното министерство голяма част от неспортуващите редовно хора биха предпочели да се занимават с плуване, волейбол, туризъм и тенис. Интересното в тази статистика е, че иначе популярният футбол, е поставен на 10-о място от хората, които не се занимават редовно със спорт.