Всеки 5-и българин е боледувал поне веднъж в живота си от психично разтройство - най-често от депресия или шизофрения. Жените по-често страдат от депресии, от шизофрения двата пола са засегнати еднакво. Обикновено заболяванията настъпват в млада възраст. Българите не сме по-болни от европейците като цяло.
Ще я наречем Мила. Предпочита да скрие лицето си. Обществото трудно приема хора като нея, макар че заболяването ѝ е лечимо. Наскоро става майка, но не е щастлива и не може да се радва. „Около седмица след раждането някакси станах по вяла. Усещах се несигурна, когато правя това, което трябва. Мъка се загнезди в душата ми”, разказва тя.
От следросилна депресия страдат между 10 и 15% от родилките. Пикът настъпва между 3-тата и 4-тата седмица след раждането и в повечето случаи продължава месец. Обикновено те са жени с проблеми или самотни майки, но може да се разболее всеки.
Депресиите са сред водещите психични заболявания, които водят до инвалидизация. „Когато човек не може да извърши тези дейности, които обичайно прави, когато се наруши неговият комфорт, тогава се смята, че има психично разстройство”, обясни проф. Вихра Миланова, началник на клиниката по психиатрия към Александровска болница. 2/3 от преминалите оттам пациенти са жени. Близо половината от всички пациенти са с афективни разстройства, следвани от пациентите с шизофрения.
Здравното министерство все още не е започнало да подготвя регистъра на психичноболните. Обещанието за по-високи заплати в лечебните заведения ще бъде изпълнено догодина.
Средната брутна работна заплата в държавните психиатрични болници е 500 лева, с което специалността психиатрия спада към неатрактивните и рядко предпочитаните. Психичноболните се лекуват в 12 държавни болници, 12 центрове за психично здраве и 23 психиатрични отделения.