40 процента от фирмите работят по Великден, показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал, поръчано от bTV. Най-честата причина – производственият процес не може да бъде спиран.

Броят на компаниите, които работят тази година, намалява в сравнение с предходната. През 2017 г. всяка втора компания е работила.

На въпроса колко от служителите от различните компании всъщност ще отидат на работа през четирите почивни дни, повечето фирми посочват – единици.

Около 30 процента от компаниите са извикали всичките си служители.

Колко трябва да бъде платено на работниците?

Онези, които са на стандартен трудов договор трябва да получат двойна надница за всеки ден. Ако договорът е с ненормирано работно време или подневно още по две – така, че за всеки ден трябва да се плати четворна надница.

В празничните дни работят основно фирми, свързани с туризма, търговията на дребно, както и заводите, които не могат да спират работа. На работа са и онези, които имат натрупани поръчки и шефът е пресметнал, че е по-добре да плати за труд по празниците, отколкото неустойки за закъснели поръчки.

Намаляването на броя на работещите фирми спрямо 2017 г. бизнесът обяснява така:

„Възможно е да има по-малко поръчки, възможно е и работата да е свършена предварително, а е възможно и българският работодател да е станал по-социално отговорен или религиозен.

Половината от работодателите казват, че се затрудняват с допълнителното възнаграждение другата половина казват, че не се затрудняват”, каза Добрин Иванов.

За Теодора Иванова това ще е поредният празник, в който работи. Като главен диспечер, тя следи всяко превозно средство с джипиес. За яйцата ще се погрижат близките й. Допълнителното заплащане обаче не замества липсата й у дома.

От Инспекцията по труда казват, че най-често жалбите, които стигат до тях са заради това, че работниците не получават нужното за извънредния си труд и призовават хората да подават сигнали.