В очакване на окончателното решение на Австрия за България и Румъния в Шенген. bTV научи от свои източници, че все още официален отговор от Виена няма.

На брифинг след съвещание между Бойко Борисов - в качеството му на председател на външната комисия в парламента, с финансовия министър Асен Василев, министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, министъра на външните работи Мария Габриел, премиера Николай Денков и Станислав Анастасов от ДПС, също стана ясно, че преговорите между България и Австрия продължават и към този момент.

На въпрос дали имаме твърдо „да“ от Австрия, премиерът Денков отговори, че не очаква промяна в посоката им. „От седмици насам вървят преговори. В тях нееднократно Австрия е давала знак, че е съгласна за отваряне на Шенген. Преговаряме как да се формулира решението за сухопътните граници“, каза Денков.

„Този процес продължава. Още имаме достатъчно време – процедурно и техническо – решението да бъде взето до края на годината“, каза Мария Габриел.

Борисов помоли за повече оптимизъм, тъй като в момента България изглежда по съвсем различен начин след съвместната работа на партиите през последните 7-8 месеца.

„Една стабилност довежда повече инвестиции и в момента. Има смисъл в парите, в пътуването, в привързването на България към белите държави“, каза още Борисов.

Новината, че ни приемат по въздух и море беше разпространена тази сутрин първо от Букурещ.

На въпрос от bTV дали това е вярно, от австрийското министерство на вътрешните работи обясниха:

„След разговорите между министрите на вътрешните работи в средата на декември, в момента продължават преговорите за "въздушен Шенген’’ за България и Румъния. Заедно с други условия, на масата са поставени и австрийските - увеличаване на операциите на Frontex в България и финансиране от Европейската комисия за стабилна защита на външните граници, засилване на контрола по сухопътните граници, приемане на търсещи убежище лица, особено от Афганистан и Сирия, от страна на Румъния и България.“

"Въздушен Шенген" означава, че пътниците от Румъния и България вече няма да трябва да летят до Европа през чуждестранните терминали. Паспортите им ще бъдат проверявани от авиокомпаниите на изхода. В момента не се водят преговори за присъединяване към "сухопътен Шенген", за което няма дата.

По обяд премиерът Николай Денков заяви по време на последното заседание на Министерския съвет, че е постигнато “принципно съгласие” с Австрия за море и суша. На брифинг след това Мария Габриел уточни че това ще стане в края на март. Официалното потвърждение от Виена се очаква в следващите часове, като не е изключено в него да се посочи и датата, на която България ще се присъедини пълноправно - и по суша, към Шенген.

Кореспондентът ни в Брюксел Десислава Минчева коментира, че официално процедурата и преговорите не са приключили. Целта на България остава през 2024 г. да получи конкретна дата и за сухопътните граници.

В отговор на въпрос на bTV вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел направи много важно уточнение - част от преговорите в момента е дали отново ще трябва да търсим единодушие и за сухопътните граници. Поне на теория, процедурата изисква такова.

След принципното съгласие на Австрия, испанското председателство ще води консултации с държавите членки и ако няма възражения, се взима решение на Съвета на ЕС с писмена процедура – може да бъде много бързо, до часове. Какво печелим ние с влизането по въздух и вода? Падат проверките и опашките за нас вътре в Шенген. А България ще има достъп до цялата информация и регистри на държавите от зоната.

АФП също коментира, че за Австрия преговорите за частично разширяване на европейското Шенгенско пространство към Румъния и България все още продължават.

Шенгенското пространство е създадено през 1985 г. и включва 23 от 27-те държави членки на ЕС, както и Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.