България все още не е обявила какъв ресор иска в новата Европейска комисия (ЕК) и кого предлагаме за еврокомисар.

Отиващото си служебно правителство призна пред bTV, че разговори с евентуални кандидати не са водени.

Още миналия месец в писмо до София избраната за втори мандат начело на ЕК Урсула фон дер Лайен настоя до 30 август страната ни да посочи двама кандидати.

Фон дер Лайен вече очаква две имена – на един мъж и на една жена, с които лично да проведе интервюта, преди да даде място и ресор на един от тях.

Веднага след като получи писмото от председателя на Еврокомисията, служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че следващото правителство трябва да излъчи новия български представител в ЕК.

Повечето партии също запазват мълчание относно новия български еврокомисар.

От ПП-ДБ съобщиха за bTV, че вече са внесли предложение Народното събрание да изслуша кандидатите, посочени от правителството и със свое решение да потвърждава или отхвърля номинацията.

От БСП пък настояха за спешни консултации, защото според тях в Брюксел има нагласа страна от Централна и Източна Европа да получи един от значимите сектори – енергетика.

Досега страната ни е отговаряла за потребителите, хуманитарната помощ, бюджета, цифровата икономика, иновациите и образованието.

„България и нейното мълчание в момента ще я нареди на опашката  като ресори и е много вероятно да получим незначителен ресор“, смята бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев.

Според експерти не е изключено, щом встъпи в длъжност, правителството на номиниланата за нов служебен премиер Горица Кожарева да номинира досегашния ни еврокомисар Илиана Иванова.

„Много трудно за оставащите две седмици ще се събере консенсус за изпращането на силна кандидатура. Затова много е вероятно МС да вземе това решение поради липсата на политическо решение в НС“, уточни Керемедчиев.