Мащабите на последствията от войната в Украйна все още не могат да бъдат предвидени и изчислени. Екип от Южно-калифорнийския университет обаче предложи иновативен подход за преодоляване на психологическите травми, причинени от инвазията.
В действителността - има множество жертви и войници, които се завръщат вкъщи от бойното поле, но се борят с травмата от видяното и преживяното.
“По някаква причина мозъкът изключва в защитно положение. Хората избягват неща, които провокират тревожност и така получават временно облекчение”, каза Алберт Скип Рицо.
След началото на руската инвазия миналия февруари екип от Института по креативни технологии в Южнокалифорнийския университет решава да изгради виртуална Украйна. По подобие на виртуалния Афганистан и Ирак, които създават по време на военните конфликти там - чрез уникални картини, звуци, вибрации и дори миризми.
“Поставяйки военните в тези симулации, те сякаш са отново там, започват да говорят за неща, за които преди това не са говорили на никого. Магията се случва”, добави Рицо.
За постигането на по-голяма автентичност ще се разработят няколко различни сюжета.
“Може да е някакво място в Киев, в страната, в гората или мазе, метро с падаща върху него бомба. Пресъздаваме някои от ключовите елементи, които хората преживяват - страхът, заплахата. Населението в Украйна е голямо. Загубиха всичко, под сериозна заплаха са, измъчвани, имат убити близки. Травмата няма да изчезне от само себе си”, обясни той.