"Войната може да излезе от Украйна" и "Москва иска нестабилност в Западните Балкани". Това се посочва в доклади на разузнавателните ни служби за 2022 г. Те са публикувани на сайта на Министерския съвет.

През миналата седмица тези доклади бяха разгледани и в комисия в парламента и бяха приети, но със секретната част, до която ние нямаме достъп. В тях се посочва също, че в последната година се е засилила дезинформацията, кибератаките и има опасност от радикализация и крайно десни прояви.

"Военните действия запазват потенциала си за ескалация и разпространение извън украинска територия, като не може да бъде изключен напълно и вариант за използване на оръжия за масово поразяване". Това е част от годишния доклад на Държавната агенция Национална сигурност за 2022 г.

От министерство на отбраната обаче не очакват военна опасност за България.

„Ако например някоя авария имаме в Запорожката атомна централа, тогава ефектът от едно такова действие, което е на двустранна основа между воюващите, може да засегне и държави, които са в съседство. Така, че аз не визирам и не смятаме ние, че може войната да излезе от територията н Украйна на територията на НАТО“, каза зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Военното ни разузнаване обаче посочва като уязвима зона Западните Балкани.

"В регионален аспект деструктивна роля имаха индиректните опити на Москва да създаде втора зона на нестабилност в Западните Балкани, възползвайки се от съществуващите в региона проблеми и противоречия. Активността на руските специални служби на и от територията на определени държави от Западните Балкани се повиши значително през 2022 г. в опит да се компенсират щетите, нанесени на руските легални резидентури чрез експулсирането на руски дипломати от редица държави в Европа", добавят от военното ни разузнаване.

За несигурност в Западните Балкани сигнализират в доклада си и от Държавна агенция "Разузнаване".

„И смятам, че международната общност, военното присъствие там на НАТО в Косово, на ЕС в Босна и Херцеговина са достатъчни, за да поддържат мира и да се решат проблемите, които имаме там с политически средства“, добави Запрянов.

От ДАНС отказаха за момента коментар дали посочените опасности от докладите са актуални към тази година.