В Бургас водолази претърсиха пристанището по сигнал за поставено взривно устройство и откриха бомба. За щастие сцената не беше част от реално опасна ситуация, а от сценарии на национално учение, чиято цел беше да провери дали България е готова да противодейства на подобни атаки.

Взривното устройство беше открито близо до кейовата стена, с което създавало риск от унищожаване на кораб, обясни водолазът Теофан Найденов, старшина 1-ва степен.

Плановете за сигурност са разработени по международна конвенция за морските кораби. Само веднъж в бургаското пристанище е имало обявен по-висок код за сигурност с кризисни елементи.

„Когато беше атентатът в Сарафово, тогава от съображения за сигурност един кратък период от време бяха предприети допълнителни мерки за сигурност по българските пристанища и специално Пристанище Бургас,” обясни пред bTV офицерът по сигурността на пристанището Живко Желев.

Във Варна пък танкер с терористи и взривно устройство на борда се сблъска в основите на Аспаруховия мост. Нападателите бяха въоръжени и имаха пакет с взривни материали, обясни председателят на Съвета по сигурност на Пристанище Варна Румен Арабаджиев.

„Импровизирано взривно устройство, завоалирано като туба с предполагаем състав 5 до 10 кг лят тротил и предполагаемо 1,8 тротилов еквивалент," посочи зам.-командващият на пункта за базиране капитан I ранг Камен Кукуров.

Това е третото подобно учение, което се провежда на морската ни граница. Основната му цел е постигане на перфектна координация между отделните звена. „До 40-та минута всички представители бяха съответно уведомени и свикани в оперативния щаб," изтъкна Румен Арабаджиев.

Подобни операции се координират от Съвет по сигурността на българските пристанища.