Инцидентите с газови бутилки за бита се увеличават и тази година броят им вероятно ще е двойно по-голям спрямо миналата, прогнозират от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
От началото на годината до момента са регистрирани 22 взрива, а за цялата минала година те са били общо 35. Загиналите при тях са двама души, а петима са тежко ранени, обяви председателят на агенцията Стефан Цанков.
„Творчеството” на хората, които използват газ, е изненадващо, а и ситуацията е започнала да излиза извън контрол.
От ДАМТН посочват и няколко от най-частите причини за инциденти:
На първо място е нерегламентираното пълнене на газови бутилки за бита в газостанциите и препълването им.
„Това е бомба. Производителят е предвидил 20% свободен обем. На колонката се пълни изцяло, а когато навън е топло, налягането в бутилката расте и резултатът е взрив“, каза Цанков.
Особено опасна е и неправилната експлоатация, като например предназначени основно за външна употреба бутилки се използват в затворени помещения.
Другата причина е дългата употреба на една и съща бутилка, без да е проверена, или пък употребата на първоначално негодни бутилки.
От ДАМТН призовават потребителите да следят надписите върху газовите бутилки, които да показват годината на производство, обозначена със специална маркировка.
Бутилката също така не трябва да е корозирала по корпуса, редуцир-вентилът да е добре уплътнен, с трайно нанесени данни за минимално и максимално налягане и пропускливост за 1 час. Важни са и свързващите елементи, които също трябва да имат маркировки.
Маркучът за свързване, освен с обозначителни маркировки, трябва да има и скоби за стягане, гарантиращи, че от уреда няма да изтича газ.
Голяма грешка е ползването на една и съща бутилка повече от 10 години, без да е минала на преглед, подчерта Цанков.
От Агенцията посочиха, че броят на проверките им е удвоен, като до момента те са 1100 за цялата страна и обхващат всички в бизнеса – пълначници, газстанции, продавачи на газови бутилки.
Глобата за нарушение е 5000 лв., а събраните до момента пари са около 55 хил. лв. Най-често наказания се налагат за нередовно водени регистрационни дневници и дефектирали бутилки в оборот.
До момента са запечатани 11 обекта, проверките продължават.