Единното платежно нареждане влезе в сила. То бе въведено с цел да подпомогне бизнеса, като му спести близо 50 милиона лева от такси, които фирмите отчисляват заради десетките платежни нареждания. Годишно 24 млн. са платежните нареждания, свързани с данъци и осигуровки, които бизнесът плаща.

Радикалната промяна на подхода с единната сметка, в която се погасяват първо най-старите задължения, буди притеснения в част от счетоводителите, най- вече заради принципа, по който ще се разпределят постъпилите в сметката суми.

С единното платежно задълженията се погасяват по вида на възникване и фирмите се опасяват, че заради покриване на вноски например няма да покрият задължения по ДДС. „При деклариране и внасяне на ДДС за определен период може да се окаже че тази фирма според НАП има други задължения и да бъдат прихванати по ДДС и да останат открити”, обясни Анна Младенова.

Росен Бъчваров допълва, че може да настъпи дерегистрация и това е една хипотеза която е реална.

Данъчните обясниха, че са подали информация до 250 хиляди компании и всяка търговска банка която обслужва сметките на НАП има образци на платежното. В него са посочени само два кода за вид плащане. Според експерти в данъчното право от единната сметка ще бъдат прихващани и суми по ревизионни актове.
„Те са дължими, на практика административното и съдебно обжалване не спира акта, заяви Даниела Стоянова. Бъчваров обясни, че ако напишем ревизионен акт, той не влиза в единната сметка ако не бъде окончателно потвърден.

Счетоводители не изключват варианта, да бъдат прихванати задължения, които не са дължими. Примерно сте подали коректно данъци, но няма връзка между булстат и ЕГН, което често се случва и това се прави от служителите на НАП на ръка и тук възниква въпроса те ще погасят ли тези задължения и когато коригирате как ще стане възстановяването на тези средства.

Счетоводната къща на Ани Младенова движи финансите на 30 фирми. Днес опитва да влезе с електронен подпис в сайта на НАП за да провери задълженията на клиентите си, но системата не я допуска.

„При нас ще възникне проблем с прихващането, някои от нашите фирми са вносители имат суми за възстановяване, съответно им се извършва проверка и при тази проверка ще им се прихващат определени задърлжения, възможно е да се получи дублиране на прихващането”, обясни проблемът Младенова.

Росен Бъчваров заяви, че не може да каже кога ще бъде подновен достъпа. В момента се работи по годишното приключване и той допълни, че това е нормален процес.

От днес до края на април трябва да подадем данъчната си декларация и да платим данъка си върху доходите на физическите лица. Освободени от него са единствено тези, които получават доходи само от трудов договор. До 11 февруари подаването на декларация и плащането на данъка ни носи 5% облекчение.

Данъчните припомнят, че декларациите могат да бъдат попълнени и изпратени по електронен път, както и да бъде платен данъкът, стига да имаме електронен подпис. Подалите декларации в първия работен ден на годината са 70 по интернет и 300 на хартия