Властта подписа споразумение с част от протестиращите земеделци, които вдигнаха блокадите. Други заплашват с ескалация на недоволството.

За площите, върху които през стопанската 2022 - 2023 г. са се отглеждали пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица, ще бъде изплатено финансово подпомагане, различно, според мащаба на земеделското стопанство.

Сумите на декар ще са по-високи за малките и по-ниски за големите производители.

Малките ще получават по 20 лева на декар, средните - по 10 лева, а  големите по 5, но със справка за претъпени загуби от миналата година. 

Остава условието стопаните над три хиляди декара да доказват загубите си.

„Подписахме споразумението с организациите, с които разговаряхме. Това, което добавихме, е една единствена точка, съгласно която сформирахме група, която ежемесечно ще проследява какво е изпълнението на споразумението и ще обсъжда всички въпроси от гледна точка за развитието на сектора, подготовка на закони, финансовото обезпечаване на мерките и всичко, което е важно за земеделците“, обясни премиерът Николай Денков.

Сектор „Плодове и зеленчуци“, сектор „Животновъдство“ за животните крави, биволи, овце и кози – млечно и месодайно направление и сектор „Пчеларство“ за пчелни семейства ще бъдат подпомогнати с цел осигуряване на ликвидност, с бюджет, който да гарантира изплащането на  определените по размер ставки в Указания за прилагане на държавна помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделските стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“.

Помощта ще бъде предоставена, включително, и на земеделските стопани от тези сектори със 100% пропаднали площи за 2023 г., установени с констативен протокол. Изплащането на държавната помощ ще бъде извършено в срок до 22 април 2024 г. при получаване на положително решение от Европейската комисия, за което Министерство на земеделието и храните ще предприеме необходимите действия, се посочва в документа.

Страните се съгласяват, че ще бъдат инициирани законодателни промени, целящи намаляване на административната тежест в земеделието, както и промени, които да гарантират достъп до поливна вода за земеделски нужди. В обхвата на нормативните актове за законодателни промени са включени промени в осем закона и приемането на два нови закона с работни наименования - Закон за аграрната камара и браншовите организации и Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни.

Страните се споразумяха, че преди започване на бюджетната процедура за приемане на Държавния бюджет на РБ за 2025 г. ще се извърши задълбочен анализ за средствата, които са необходими, за да се отговори на нуждите на земеделските стопани по сектори, който да бъде предмет на широко обществено обсъждане и след това средствата да бъдат заложени в бюджета на МЗХ и ДФЗ за 2025 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement