Справка със 116 случая с висок обществен интерес, предадени от полицията и ГДБОП на прокуратурата, публикува МВР. Според ведомството по нито един от тях няма информация за произнасяне от страна на обвинителите.
От МВР съобщават още, че това са случаи, които засягат публични лица, заемащи ръководни длъжности в държавните и общински администрации от началото на миналата година.
Случаите касаят:
- Служители на Областна администрация София-град;
- Кметовете на София, Видин и още няколко общини;
- Магистрати от прокуратурите в Ямбол, София и Бургас;
- Служители на столичната здравна каса;
- Ръководството на БНБ;
- Служители на Българската агенция за инвестиции;
- Директорът на здравната каса в Плевен;
- Директорът ОПОС и бивш началник на кабинет на МОСВ;
- Служебният министър на здравеопазването;
- Директорът на Национален дворец на културата (НДК);
- Главният архитект на София;
- Главният прокурор и свързани с него лица;
- Депутат.
Реакцията на прокуратурата
От държавното обвинение определиха публикацията на МВР като "атака" от "лица, временно ръководещи институции на изпълнителната власт".
"Никъде в българското законодателство не е предвидено наблюдаващите прокурори да уведомяват за предприетите действия органите на МВР, още по-малко, вътрешния министър, който няма компетентност по извършването на процесуални действия", подчертават от държавното обвинение.
И допълват: "Свидетели сме на поредната едностранна атака от страна на изпълнителната срещу съдебната власт. Прокуратурата няма да позволи да бъде въвлечена в неконструктивен „диалог“, който погазва конституционно заложения принцип за разделение на властите. Против интереса на българските граждани е прокуратурата да възприеме подхода, налаган от лица, временно ръководещи институции на изпълнителната власт, за нарушаване устоите на правовата държава".