Инициативата за промени в съдебната система на „Правосъдие за всеки" е събрала 4020 валидни подписа, а общо са се подписали 5000 души. Това заяви в предаването „Лице в лице” Велислав Величков адвокат и председател на гражданската инициатива.

Неуспешният опит да влязат в правната комисия на Народното събрание вчера Величков определи като "някакво разминаване".

Депутатът от РБ Петър Славов съобщи, че лично се е ангажирал с инициативата и следващата сряда те ще бъдат приети.

Относно искането за създаване на независим заместник-главен прокурор, който да разследва корупцията по високите етажи на властта Велислав Величков  заяви, че може да се направи опит това да стане и без промяна на Конституцията, с промяна в Закона за съдебната власт, но стои текстът в Конституцията, който казва, че главният прокурор осъществява методическо ръководство върху дейността на всички прокурори.

„Нашата идея е този независим зам.-главен прокурор за борба с корупцията във висшите етажи на властта да се избира и отчита пред Висшия съдебен съвет, да работи самостоятелно, да привлича като обвиняеми да поддържа обвинението в съдебна фаза без да е зависим от инструкциите на главния прокурор, т.е. той да е абсолютно самостоятелен в работата си, нещо, което е видяно в страни като Италия, Румъния и е работило доста успешно”.

Осем или девет месеца ние не знаехме кой е заместник-главният прокурор, който ръководи антикорупционното звено в прокуратурата. Главният прокурор отказваше да каже името му, обясни още Величков:

„Тогава, когато ние не знаем дори кой в прокуратурата отговаря и разбираме, че коледно са раздадени някакви награди на някакви хора, които са обвинили някакъв чиновник на средна изпълнителска длъжност, всъщност се убеждаваме, че това антикорупционно звено е по-скоро симулация на антикорупционна дейност”.

Опасно е, ако в една държава премиерът започне да говори от името на съдебната власт. Опасно е, ако едни обществени поръчки стигат до някъде уж по всички законови процедури, а след това премиерът ги отменя, защото имало някакви съмнения без осъществения съдебен контрол, каза Величков:

„Съдебната власт затова е независима, за да осъществява обвинителната си функция прокуратурата, а съдът да извършва съответните действия и да стига до съответните присъди без да трябва да се намесва премиерът”.

От "Правосъдие за всеки" искат децентрализация и заместник-главен прокурор за борба с корупцията, съчетано с намаляване на прекомерно дългия мандат на главния прокурор от 7 на 5 години, намаляване на политическото влияние във ВСС чрез намаляване на парламентарната квота – от 22-ма избираеми 11 реално са политическа квота и така партиите директно нарушават независимостта на съдебната система и се получават проблеми като този как да се разделят, обясни Величков.

По въпроса за КЗК Славов каза, че старата процедура е била закрита и са имали предложение да се стартира веднага нова, но това не е било прието:

„Беше прието почти идентичното предложение на ГЕРБ, което те са внесли на следващия ден след нашето, което казва, че след около месец се очаква да се стартира тази нова процедура. Техният мотив беше икономическа комисия, която би трябвало да изготви така наречените процедурни правила, да се занимае, да ги разработи и т.н. Аз им казах, че ние сме им ги написали, даже сме ги внесли като готово проекторешение, заедно с това проекторешение, така че те са в икономическа комисия и практически могат да ги гласуват още утре, но въпреки това те бяха категорични – нека все пак да има един месец да си дебатират. Но все пак ще има нова процедура и това е добрата новина”.