Православната църква почита днес Велика събота – последния ден от Страстната седмица, предшестваща Великден.

На този ден се отбелязва погребението на Исус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, оплакването му от майка му света Богородица и от жените, носещи миро, както и слизането на Спасителя в царството на тъмнината – ада.

Когато Христос издъхнал като човек, тялото му било положено в гроб. Душата му слязла в ада, победил смъртта и дала надежда на праведните като отворила отново вратите на Рая за тях. На третия ден душата и тялото отново се съединили и тялото възкръснало от мъртвите.

На Велика събота над гроба на Исус Христос в храма „Възкресение Христово“ в Ерусалим от небето се спуска Благодатният огън.

Снимка: Reuters

Православните християни вярват, че това е чудо, което се случва всяка година в деня преди Великден. Синя светлина се появява в гробницата на Христос обикновено от мраморната плоча, покриваща мястото, върху което се смята, че е било положено тялото му за погребение. Вярва се, че в първите минути след запалването си този огън има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря.

Снимка: Reuters

Благодатният огън ще бъде донесен у нас от Ерусалим с четири фенера от българска църковно-държавна делегация, която ще се води от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний.

За фенерите ще се грижи бордовият инженер на авиоотряда.

Случващото се на Божи гроб ще бъде предавано на живо във фейсбук профилите на патриаршията, на митрополит Антоний и Кристиан Кръстев.

При завръщането си делегацията ще бъде посрещната на летището в София от свещеници и духовници от всички епархии в страната, за да вземат частица от Благодатния огън и да го занесат на вечерното богослужение в храмовете за Великден.

В утрото на Велика събота във всички храмове в страната беше отслужена Света Василева литургия. В митрополитската катедрала „Света Неделя“ службата води Белоградчишкия епископ Поликарп в молитвеното присъствие на негово светейшество патриарх Неофит.

Снимка: bTV

Цялото богослужение на Велика събота изразява противоположни чувства – на скръб и надежда, на мъка и радост, на сълзи и ликуване. Църквата възпоменава едно тайнствено събитие – Божият син бил едновременно на много места: с плътта си в гроба, с душата си в ада, с разбойника в Рая и на престола.

Снимка: bTV

Вижте повече във видеото:

Празничното вечерно богослужение за Възкресение Христово в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ ще бъде оглавено от патриарх Неофит. Негово светейшество ще бъде посрещнат тържествено в 23:25 ч. с празнично биене на камбаните, а богослужението е от 23:30 ч. Благодатният огън ще бъде донесен към 23:45 ч.

Точно в полунощ Светейшият патриарх ще поздрави с „Христос воскресе“ изпълнилия площада пред храма многоброен богомолен народ от специално издигната платформа пред катедралата. Тогава ще прозвучат евангелието и тропарът за Възкресение и радостните възгласи: „Христос воскресе! Во истину воскресе!“, съпроводени от тържествения звън на камбаните на катедралата. След това патриарх Неофит ще отправи своето Пасхално приветствие към българския народ.

След връщането в храма ще започне празничната Света литургия или т.нар. Пасхално богослужение.

След Велики четвъртък, днес е другият ден, в който можете да боядисвате великденски яйца.

Вижте как боядисват яйцата Део и Марина: