Огромен 8-метров кръст беше издигнат край останките на един от най-големите манастири от Първото българско царство във Варна. Изграден от цар Борис I, манастирът е бил център на българската писменост и книжовност.
Сега предстои мястото да се възроди и да се превърне в туристически обект с културен център.
Издигането на кръста, направен с дарения, е първа стъпка във възраждането на обекта, който наскоро общината получи за управление от държавата.
През IX в. манастирът е бил център на българската книжовност. Просветна дейност тук са развивали учениците на Кирил и Методий - Климент, Наум и Ангеларий.
"Този скрипториум е най-големият в Европа за днешно време - повече от 400 кв. м", обяснява отец Василий Шаган.
Манастирът показва уникална за българското средновековие архитектура, която намира паралели чак във Византия, в Египет, обяснява директорът на Варненския археологически музей Валентин Плетньов.
В манастира е имало църква, както и чудотворно аязмо, запазено непокътнато и до ден днешен.
Има хипотеза, че тук се намира гробът на цар Борис. На мястото е открит печат от неговото царуване.
Манастирът е открит в началото на XX век, а впоследствие e изследван от археолозите в продължение на 20 години. Досега той беше скрит за широката общественост, но пък постоянно - под набезите на вандали.
Показателни за отношението ни към историята и културните ни ценности са 12-вековните стени на църквата, която се е намирала в манастира. Сега те са използвани за направата на барбекю от хора, решили, че това е удачно място за почивка.
Възраждането на мястото ще струва около 4 млн. лв., за които ще се кандидатства по европейски проект.