Въвеждането на минимални ренти за земята ще доведе до отпадане на пазарни играчи и пустеещи земи. Затова няма нужда от защитни цени, каквито предлагат от БСП, сочи анализ на Института за пазарна икономика.

Левицата е готова със законодателни промени за защита на малките и средните собственици на земи. Депутатът от БСП Янаки Стоилов предлага промени в Закона за арендата, с които да бъдат гарантират по- добри цени за отдаване под наем.

„Законът е достатъчно да посочи само критериите, измежду които са категориите на земята, нейното местоположение, също вида дейност, която се извършва върху нея. Въз основа на тези критерии чрез наредба вече ще може да се определя този минимален размер”, обясни Стоилов.

На идеята за нова регулация се противопоставят най-остро големите арендатори. „Действително тези хора, които в определени райони получават по-ниски ренти, вариантът е там да направим по-конкурентна средата, а не да търсим непазарни механизми”, обясни Радослав Христов от асоциацията на зърнопроизводителите.

Несправедливо би било да се въвежда еднаква минимална рента за обработваеми и за запустели земеделски земи, смятат и по-големите собственици на земи.

„Зад гърба ми е един парцел, който е втора категория, който не се обработва повече от 15 години. Ако аз реша да го дам на един арендатор, ще трябва да се съобразя със закона, с минималната рента, която ще е равна на рентата за обработваема земя", поясни Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.

„Ако срещу нашата идея застават най-едрите собственици, смятам, че тогава това е аргумент, че тя отговаря на интересите на едно голямо мнозинство на българските граждани, които попадат в категорията на малките и средните собственици”, контрира пък Янаки Стоилов.

От БСП призовават за по-широк дебат и обсъждане на идеята. Според анализ на Института за пазарна икономика, от 2005 г. насам рентата нараства бързо. В момента средните цени се движат около 30 лева на декар.