Опасенията на варненци, че Морската градина може да изчезне, а на нейно място да изникне "китен" жилищен квартал продължават да се засилват.
Жителите на града многократно организираха протести срещу новия Общо устройствен план, който разделя парка на две части - историческо ядро, където строителството е забранено, и останалата част от парка, където е позволено изграждането на жилищни сгради.
Въпреки многобройните уверенията на местната власт, че строителство в парка няма да има, природозащитниците създадоха Гражданското обединение “Варна диша”, което се заканва да се бори за "спасяването на Морската градина".
"Инициативата за защита на парка възникна след изявление на главния архитект на Варна, който обяви, че след приемане на новия градоустройствен план в Морската градина ще може да се строи", заяви председателят на новото сдружение Славена Панайотова.
Според природозащитниците първите планове за постройки в местността Салтанат се появяват през 2008 г. В тях са планирани и пътища, които са част от първостепенната улична мрежа на града.
"Над 100 декара територия от т. нар. "Алея първа" е продаден на Холдинг Варна ООД, който има представители в общинската администрация", каза още Панайотова.
Съпредседателят на "Зелените" Борислав Сандов от своя страна предупреди, че скоро Варна може да има своя "Орлов мост", визирайки протестите в София срещу промените в Закона за горите.
"До няколко дни ще научите и цени, на които се продават парцели в Морската градина", обеща Арман Бабикян, експерт в областта на медийните комуникации и връзките с обществеността. Той изрази надежда министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който е на посещение в морския град, да реагира в политическото си качество на въпроса за застрояването на парка.
Доц. Огнян Минчев, изпълнителен директор на Института за регионални и международни изследвания, заяви , че " българската олигархия осъществява варварско нашествие срещу държавата и обществото".
"Общият устройствен план на Варна предвижда свиването на Морската градина до т. нар. историческо ядро, което е представлявало същината на парка през 1923 година. Тогава Варна е наброявал около 30 000 души. В момента в града живеят над 300 000 души, а паркът остава с непроменена територия", посочи Минчев.
По думите му Морската градина е обект с национална културно-историческа и екологическа стойност и е недопустимо превръщането й в жилищен комплекс.
Огнян Минчев е изпратил открито писмо до министър-председателя Бойко Борисов, в което се настоява Морската градина да стане отново публична държавна собственост и да бъде определена като паркова зона в градоустройствения план на Варна.