Болниците не са променили начина си на работа, след като след като Върховният административен съд спря въвеждането на твърди бюджети в лечебните заведения. Причината е, че от Министерството на здравеопазването обжалват и през това време лимитите продължават да важат.

Твърдите бюджети за лечебните заведения бяха въведени през март и предизвикаха бурни реакции и вълна от недоволство - както сред лекарите, така и сред пациентите. В края на миналата седмица Върховният административен съд определи, че решението може да ограничи достъпа на пациентите до здравеопазване.

Очното отделение на Първа градска болница приема над 10 пациенти всеки ден. Когато спешните са повече, отлагат тези, които могат да чакат. Росица Ганчева често посещава болницата. Намира плановия прием за справедлив.

От въвеждането на твърди финансови лимити листата на чакащи в Първа градска болница в София е набъбнала.

Решението на Върховния административен съд обаче не променя нищо в работата на лечебното заведение.

„Работим както досега, в условията на лимит. Знаем, че ще бъде обжалвано и чакаме решението на ВАС”, коментира доц. Цветомир Димитров, изп. директор на I МБАЛ – София.

Според една от организациите, подали жалба до ВАС, лимитите биха нанесли дългосрочна вреда върху здравеопазването.

„Какво казва постановлението – и добре да работиш, и зле да работиш, едни и същи пари ще получиш. Разбира се, че основният ти мотив да работиш добре е загубен. Резултатът от това е влошаване на качеството”, смята д-р Стойчо Кацаров от Център за защита правата в здравеопазването.

Определението на ВАС може да бъде обжалвано от Министерския съвет в седемдневен срок след получаването му.

Коментарът на Здравното министерство – определението на ВАС ще бъде обжалвано. До тогава лимитите продължават да важат.