Броени дни до доставката на втората антиковид ваксина в България - тази на „Модерна“. Общото между нея и препарата на „Пфайзер“ и „Бионтех“, е че са разработени на базата на една и съща технология за информационна РНК.
Другото общо е, че и двете ваксини се поставят интра-мускулно, в горната част на ръката.
Разликата тук е, че интервалът между дозите на „Пфайзер“ и „Бионтех“ е 21 дни, а на „Модерна“ – най-малко 28 дни.
Още от началото на пандемията микробиологът професор Пенка Петрова следи процеса по създаване на антиковид-ваксините. Намира много общо между тези на „Модерна“ и на „Пфайзер“ и „Бионтех“. Освен, че са създадени на базата на една и съща технология, те имат почти еднаква ефективност.
„Разликата е минимална – 95% ефективност при „Пфайзер“ и 94% при „Модерна“. Може да се каже, че двете са с равна ефективност!“, посочва проф. Петрова.
Съществени разлики между двата препарата има в начина им на съхранение.
„Едната ваксина, тази на „Модерна“, е по-концентрирана и е по-удобна за пренасяне – тъй като тя е 4 пъти по-концетрирана от тази на „Пфайзер“. Може да издържа на минус 20 градуса, температури, които ги има във всеки хладилник. А тази на „Пфайзер“ се нуждае от -70 градуса за съхранение“, обяснява проф. Петрова.
Дозата на „Пфайзер“ е 300 микролитра, а тази на „Модерна“ - 500 микролитра.
„Едната ваксина, на „Пфайзер“, е в петдозов флакон, тоест трябва да имаме пет човека готови за ваксинация, а другата е в 10-дозов флакон, така че там редичката от готови за ваксиниране трябва да е 10 човека!“, казва доц. д-р Любомира Николаева-Гломб, "Вирусология" към НЦЗПБ.
И още едната ваксина може да се прилага при лица над 16 годишна възраст, а другата – на лица над 18 години.
„Това е така, наистина, просто защото на „Модерна“ в момента текат проучванията между 12 и 17 годишна възраст. Не са излезли резултатите, но предполагам ще са подобни“, отбелязва още доц. Гломб.
Експертите предупреждават, че и при ваксината на „Модерна“ са възможни нежелани лекарствени реакции, които не трябва да бъдат повод за притеснение.