Тази година се навършват 225 години от създаването на ваксината срещу вариола. Заради масовата имунизация болестта е напълно изкоренена. Още в миналото са съществували подобни на днешните ваксинационни сертификати.

Този репортаж започва от Главното мюфтийство, където работи историкът Джелал Фаик. Преди дни негов колега от Турция споделя в интернет форум ваксинационен сертификат от Османската империя. Годината е 1903. Върлува едрата шарка.

Снимка: btvnovinite.bg

„Най-отгоре е турата на Абдул Хамид, тогавашният падишах на Истанбул. Името на ваксинирания -  Константин, 22-годишен, баща Стоил, християнин. Всичко е тук описано“, разчита документа Джелал.

През 1903 г. България е една от първите държави, която въвежда задължителна ваксинация срещу едра шарка.

„И 1928 г. е една от първите държави в света, която успява да се пребори с болестта“, разказва д-р дсн Мартин Иванов. 

Снимка: btvnovinite.bg

През 1981 г. хората забравят за международния сертификат за ваксинация срещу едра шарка. Преди това той е задължителен за вход към някои държави. Въвеждането на БЦЖ ваксината срещу туберкулоза става задължителна през 1951 г., но преди това среща съпротива.

„Съветникът на цар Борис III - известният дъновист Любомир Лулчев, след срещата си с царя, казва, че е оказал натиск да се спре със задължителността на ваксинацията, защото ще "съсипят с тия инжекции народа", коментира д-р Иванов.

Снимка: btvnovinite.bg

Според Джелал Фаик в популяризирането на ваксините трябва да участват не само лекарите.

„Ние показваме по този начин, че е имало преди един век и няма никакъв проблем да се ваксинират и сега хората“, казва гл. секретар на Главното мюфтийство Джелал Фаик.