Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) организира дискусия за свободата на словото и функционирането на независима медийна среда в страната. Целта на събитието е да се постигне широк дебат за необходимостта от конкретни действия, които да гарантират защитата на свободата на словото и изразяване, и на медийния плурализъм в страната.
Във форума взеха участие представители на регулаторни органи, професионални и медийни организации като Съвет за електронни медии (СЕМ), Съюз на българските национални електронни медии (СБНЕМ), Съюз на българските журналисти (СБЖ), Асоциация на европейските журналисти (АЕЖ), членове на АБРО в лицето на bTV Media Group и Нова Броудкастинг Груп, журналисти от водещи печатни и електронни медии, медийни експерти и представители на академичната общност от Университета за национално и световно стопанство (УНСС), Нов български университет (НБУ), Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) и студенти от катедра „Медии и обществени комуникации“ на УНСС, която е единствената катедра у нас със статут към ЮНЕСКО.
Участниците разгледаха задълбочено състоянието на актуалната медийна среда и възможностите за справяне със съвременните проблеми и предизвикателства, пред които журналистите са изправени в ежедневната си работа.
„Целта на днешния форум е да поставим фокус върху свободата на медийните услуги от гледна точка на комуникационните свободи, свободата на медията и журналистите“, каза изпълнителният директор на Асоциация на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) и председател на УС на Националния съвет за саморегулация Анна Танова-Атанасова по време на откриването.
По думите ѝ свободата на медиите е аспект на редакционната отговорност и независимост, тя е свобода за подбор на съдържание и подбор на кадрите, които да работят в медиите. Информационните свободи осигуряват плурализма на гледните точки в обществото и гарантират да не бъде монополизирана политическата, идеологическата или духовната сфера, посочи Атанасова и допълни, че тези свободи са гаранция за съществуването на демократичните общества.
„Форуми като настоящия са възможност за сътрудничество между медиите в България. Защото общественият интерес е сътрудничеството да бъде преди конкуренцията помежду им. Резултатите от такова сътрудничество трябва да доведат до някои практически резултати от голям обществен интерес“, отбеляза генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев.
Според него тези практически резултати са седем - възстановяване на лидерските политически дебати, възстановяване на класическите интервюта с политическите лидери, възстановяване на пресконференциите в изборната нощ, възстановяване на дистанцията между журналисти и политици, възстановяване на цитирането на източници, възстановяване на цитирането между медиите и възстановяване на подкрепата между медиите, когато журналисти стават обект на агресия заради работата си.
„Ние насърчаваме свободния дух и мислене, а университетът е подходящото място за такива дискусии“, посочи ректорът на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. д-р Димитър Димитров.
Според него тази професионална медийна дискусия дава възможност на изследователите и преподавателите в университета да се запознаят от първо лице с най-важните въпроси, които вълнуват медийната общност.
„Свободата на изразяване, етичните стандарти, както и качеството на медийния диалог, са основополагащи за утвърждаване на независими медии, които са на страната на българските граждани“, посочи ректорът на УНСС.
„За СЕМ е изключителен ангажимент ние да сме гарант и да направим всичко възможно в нашите правомощия да гарантираме свободата на словото на медиите в България. Това го правим не само чрез нашите обичайни функции. Това го правим и чрез множеството позиции за солидарност, които изразяваме винаги, когато има посегателство срещу медии и журналисти“, каза д-р Симона Велева, изпълняваща длъжността председател на Съвета за електронни медии (СЕМ).
„Когато говорим за право на изразяване на мнение то има ясно изразени граници. И не е случайно, че чл. 17 от Европейската конвенция за защита правата на човека изрично предвижда, че тези права и правото на изразяване не може да бъде използвано, за да се подкопават нито едно от правата, гарантирани от конвенцията. И речта на омразата, заплахите към журналисти, посегателствата срещу демокрацията, уговорките на тъмно – това са естествени врагове на демокрацията“, каза още Велева.
„Необходима е държавна политика в областта на защита на свободата на словото. България е една от малкото държави-членки на ЕС, която не е изпълнила нито една от препоръките, включени в препоръката на Европейската комисия за гарантирането на защитата, сигурността и овластяването на журналистите и другите медийни специалисти в Европейския съюз. И това е само една симптоматика“, заяви главният оперативен директор на bTV Media Group Господин Йовчев.
По думите му защитата на журналистиката и свободата на словото се превръщат в акцент на правото на Европейския съюз.
„Смятам, че ние всички дължим на всички достойни журналисти в България да повдигаме тези въпроси системно така, че да има ясни резултати от нашите дискусии, а не просто да остават на полето на говоренето или академичността. И двете са важни, но практическите резултати са тези, които всъщност трябва да се стремим да постигнем, за да се промени средата“, добави той.
„Този форум е изключително важен за младите хора, които са тук днес и които се стремят да се посветят на тази професия. Тя не само че предоставя възможности за личностно и професионално развитие, но и изпълнява своята широка обществена мисия, като създава стойност и променя света около нас“, допълни Господин Йовчев.
„Благодаря на всички участвали, защото набелязахме мерки и резултати, върху които ще работим заедно с Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори“, заключи той.
Първият дискусионен панел „Медиите – свобода на словото и етични принципи на журналистиката в модерните общества“, постави на дневен ред темата за медийната култура и правовите принципи, европейските мерки и директиви, реалните заплахи и проявления на вербална и физическа агресия срещу журналисти в България, както и възможните действия за законодателна защита.
В него участие взеха д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии, Ирина Недева, Председател на УС на Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ-България), Господин Йовчев, главен оперативен директор на bTV Media Group, Снежана Тодорова, Председател на УС на Съюз на българските журналисти (СБЖ), проф. д.п.н. Нели Огнянова, СУ „Св. Климент Охридски“, проф. д-р Росен Стоянов, департамент "Медии и комуникация" в Нов Български Университет, експерти по медийно право и комуникации.
Те отбелязаха, че рядко могат да се видят представители на търговски и обществени медии, преподаватели, както и регулатор да стоят на една маса и призоваха за повече солидарност и подкрепа между журналистите в бранша.