България и Румъния пазят в пъти по-добре границите на Европейския съюз, отколкото държави, които сега са в Шенген. Европейците могат да спят спокойно, тъй като границите са пазят по-най добрия начин, а страната ни е изпълнила действащите критерии. Това обяви пред български журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов, който отново изтъкна, че темата за него е приключила.

Имаме най-модерната техника, най-доброто оборудване, милиарди сме вложили в тази посока, коментира още Борисов по повод на приключилата късно снощи първата част от двудневното заседание на Европейския съвет, на която стана ясно, че разширяването на Шенген се отлага поне до септември. Междувременно трябва да бъдат набелязани мерки, които гарантират, че то ще се осъществи.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Въпреки че Румъния показа мускули, обвързвайки въпроса с членството на Сърбия в ЕС, Холандия удържа позициите си и блокира разширяването, както направи и през юни миналата година, когато София и Букурещ изпълниха критериите.

„Румъния и България трябва да получат още един положителен мониторингов доклад, за да падне нашето възражение за свободната паспорти зона,” заяви холандският премиер Марк Руте. „Обсъдихме Шенген и го отложихме за септември, след като видим доклада по механизма за контрол през юли. Когато защитата на границите е по-силна тя е и по-ефикасна.”

Президентът Росен Плевнелиев също се включи с коментар и заяви, че по темата „Шенген” България ще покаже търпение и отговорност. Според него не може да бъдат поставяни ултиматуми на други държави, защото не е европейско. За страната ни е важно да бъде стартиран процесът на интеграция на Сърбия.

„Затова България ще бъде този умен, търпелив и солидарен член, който обаче ще преследва своя интерес докрай. Не може да поставяме ултиматуми на други държави. Това не е европейско. Не може да спъваме пътя на Сърбия. За нас е стратегическо важно да стартира процесът и ние ще ги подкрепяме. Не е стратегическо да поставяме условия. Казусите са различни”, каза държавният глава.

Прецедент

„Това е прецедент в ЕС, който ще им изиграе много лоша шега, защото не една държава, а една политическа партия в Европа всъщност разиграва целия Европейски съвет - не Холандия, една партия в Холандия,” коментира премиерът Бойко Борисов. „Ние сме изпълнили критериите. И просто е под достойнството ни вече да говорим по тази тема”.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Преизбран вчера за втори мандат начело на Европейския съвет Харман ван Ромпой посредничи на отделна среща между премиера Бойко Борисов и колегите му от Румъния и Холандия.

„Решението за кандидатурата на Сърбия и присъединяването към Шенген не са свързани по никакъв начин. Ние решихме, че Съветът ще вземе решение през септември, а през това време искаме да бъдат намерени и приложени мерки, които ще доведат до успешното разширяване на Шенген,” каза Ромпой.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

„В периода от март до септември ще работим по създаването на пакет от мерки, които да убедят страните, които се страхуват от разширяването, че нямат причина за опасения. Сега има усещане, че е налице силна политическа воля за намиране на решение през септември,” добави президентът на ЕС.

За приемането в безвизовото пространство до есента Европейският съвет очерта пътна карта.