Храм „Свети Константин и Елена”, проектиран от Колю Фичето в Търново, е затворен от десетилетия, а състоянието му е тревожно.
Църквата с колоните – така е известен храмът, когато през 70-те години на XIX век Колю Фичето строи последния си архитектурен шедьовър, той поставя две дървени колони на самия вход.
„Той ги е поставил неслучайно – когато църквата започне да пропада или терена пропада, те спират да се движат и това показва, че трябва да се вземат мерки”, каза историкът Иван Панайотов.
От десетилетия колоните ги няма, а църквата е затворена. Фасадата ѝ е изкривена, а между рушащите се стени е запазена богата история – тук се е оженил Стефан Стамболов, погребан е Панарет Рашев, вуйчото на жената на Христо Ботев – Венета.
Колю Фичето приема храма за най-съвършената си творба. Осветен е от първия български владика Иларион Макариополски. Оттук започва и борбата за независимост на българската църква.
През годините храмът буквално се руши пред очите на наследника на Колю Фичето – Константин.
„Това е последната черква на Никола Фичев, той има специално отношение към нея, не случайно е опят тук”, заяви Константин Фичев, наследник на Колю Фичето.
През годините църквата е укрепвана частично, но финансирането никога не стига. Какво е бъдещето й – от Великотърновкста митрополия не пожелаха да коментират.
Информационната кампания на Денислав Борисов има за цел да насочи вниманието към рушащите се паметници на културата у нас. Тя е естествено продължение на серия от материали за рушащи се сгради на водещия и репортер на bTV Новините, който не само дава гласност на проблема, но и засилва обществения интерес и „натиска“ върху отговорниците за поддържането и възстановяването им.