COVID-19 продължава да атакува - заразените за денонощие са най-много за това лято - 1301 души при близо 30 хиляди теста. Това означава 4,4% положителни проби. От днес още 2 области светнаха в жълто - Ловеч и Шумен, и така те стават общо 16 от 28. Общата заболеваемост се повишава до 130 на 100 хиляди население, спрямо 117 вчера.

По-малко от месец преди началото на учебната година, в почти две трети от училищата ваксинираните педагогически и непедагогически специалисти са под 30%. В детските градини подобна е ситуацията при 75% от екипите.

По данни на здравното министерство близо 6000 деца между 12-17 години са ваксинирани с първа доза ваксина, от тях 3400 са получили и втора доза. Оттам изчисляват, че от началото на юли  в страната са ваксинирани около 40% от директорите на образователни институции и около 30% от учителите.

И именно когато всички се връщат в класните стаи през септември, се очаква да е пикът на четвъртата вълна у нас, предупреди в  "Тази сутрин" по bTV математикът проф. Николай Витанов.

Здравните власти не изключват да се върнем към познатия ни вече ротационен принцип на обучение. Гледката на празни и тихи класни стаи е сценарият, който те се опитват да избегнат.

„Ако се влезе в „червената“ зона, се минава на ротация, а при още по-висока степен – и пълно затваряне“, каза д-р Димитър Петров, зам.-министър на здравеопазването.

Да запази здравето на повече хора е целта и на дванадесетокласничката Ивана Илиева.

„Като ученичка, която сега ще бъде 12 клас, ако трябва да избирам между обучението вкъщи и да запазя здравето на близките си, или да отида на училище и да бъда преносител, със сигурност бих избрала първото“, заяви Ивана Илиева, председател на ученическия съвет в 105 СУ.

От 8 юли образователното ведомство информира в училищата и градините за ползите и рисковете от ваксиниране.

„Специално към нас, персонала, не сме имали поставени условия, че трябва - от страна на родителите“, съобщи Мая Зафирова, директор на 140 СУ Иван Богоров.

Според професор Николай Витанов в края на август новозаразените  ще са по 3000 на ден. Пикът ще е през септември. Според него нивата за мерки у нас са по-високи, отколкото трябва да бъдат, и налагането им ще закъснее:

„Пиковите стойности ще са не повече от 2-3 седмици, време е за действия, а не както написах вчера "Луната спи" и продължава да спи“.

Витанов прогнозира, че първите области, които скоро ще влязат в „червената“ зона са Бургас, Пловдив, Пазарджик и Велико Търново.

По-рано днес след среща с болнични асоциации заместник-министър Петров обяви, че леките случаи на COVID-19 ще се лекуват амбулаторно и с безплатни лекарства.

Целта е да се намали натискът върху болничната помощ.

Новата амбулаторна процедура вероятно ще бъде приета в понеделник, като тя ще може да се изпълнява от лекарите в първичната и в специализираната извънболнична помощ, както и от педиатри.

Здравният министър настоя да не се спират плановите операции и поиска  затягане на контрола в градския транспорт.